Boże Narodzenie to czas spotkań z najbliższymi przy obficie zastawionych stołach. Kolacja wigilijna, świąteczne śniadania i obiady to czas pokus, kiedy trudno odmówić sobie choćby spróbowania smacznie wyglądających i pachnących potraw. W wielu domach dominują ciężkostrawne dania, którym często towarzyszą niezdrowe napoje. Choć podczas świąt ciężko kontrolować kalorie, zdradzamy 12 sposobów, jak bez wielkich wyrzeczeń uniknąć skoków wagi. Dzięki nim bez wyrzutów sumienia założysz wymarzoną sylwestrową kreację.
1. Jeśli planujesz gotować i zapraszasz gości, poszukaj przepisów na zdrowe świąteczne potrawy. Ryba nie musi mieć panierki i pływać w oleju – można przyrządzić ją na patelni grillowej lub upiec w folii, tradycyjną sałatkę jarzynową można doprawić niskotłuszczowym majonezem, śledzie jogurtem zamiast śmietaną, a pasztet przyrządzić z chudego mięsa, soczewicy lub fasoli. Podawaj sosy i dressingi osobno, by dało się kontrolować ich ilość.
2. Nie zapomnij, aby na świątecznym stole znalazło się dużo potraw z warzyw – te przyrządzone na parze są świetnym dodatkiem do ryb, a świeże sałatki – sycącą przekąską. Kup owoce – niech święta pachną jabłkami z cynamonem i mandarynkami. W Internecie znajdziesz dużo przepisów na niskokaloryczne, a nawet bezcukrowe ciasta.
3. Zrób listę produktów spożywczych potrzebnych do przyrządzenia świątecznych potraw. To pierwsza i podstawowa zasada każdych zakupów, dzięki której unikniesz kupowania pospolitych i zbędnych łakoci, a także niepotrzebnych wydatków. Postaraj się, aby na Twojej liście znalazły się produkty jak najmniej przetworzone, odtłuszczone, białkowe.
4. Nie idź na zakupy z pustym żołądkiem! Bardzo łatwo jest kupić za dużo, zwłaszcza produktów niezdrowych.
5. W dniu Wigilii lub planowanego spotkania rodzinnego nie objadaj się od rana. Zaplanuj swój kaloryczny „budżet” – wiedząc, że czeka Cię obfita kolacja, której nie unikniesz zjedz lekkie śniadanie, a w ciągu dnia zupę z warzyw lub zdrową sałatkę. Dobrym rozwiązaniem zamiast posiłku jest Koktajl odżywczy Formuła 1 Herbalife, przyrządzony np. z dodatkiem warzyw.
6. Czekając na wigilijną kolację czy bożonarodzeniowy obiad nie głoduj, bo na przyjęciu rzucisz się na jedzenie i zapomnisz o zdrowym rozsądku.
7. Na przyjęciach nie objadaj się, jedz powoli, delektuj się smakiem, nie musisz zjeść wszystkiego, co przygotowała babcia, ciocia lub mama. Jeśli to możliwe używaj małych talerzyków. Ważne, by robić co najmniej trzygodzinne przerwy między posiłkami i nie podjadać. Jeśli w dniu świątecznym jesteś w stanie zastąpić choć jeden posiłek Koktajlem odżywczym np. Herbalife Formuła 1, pomoże Ci to regulować dziennie spożycie kalorii, kiedy kuszą świąteczne łakocie.
8. Nie podjadaj podczas gotowania. Przygotowywane potrawy próbuj, ale nie jedz ich w całych porcjach. Jeśli zapach lub wygląd wzmaga Twój apetyt, sięgnij po zdrową przekąskę – orzechy lub owoce.
9. Pij dużo wody. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne dla wspomagania metabolizmu. Pamiętaj, że wypicie szklanki wody przed posiłkiem spowoduje uczucie sytości.
10. Uważaj na napoje gazowane. Kolorowe napoje gazowane zawierają bardzo dużo kalorii. Spróbuj zastąpić je wodą z cytryną lub innym napojem niskokalorycznym.
11. Nie przyrządzaj zapasów jedzenia na tydzień, nie jedz potraw świątecznych aż do Sylwestra. Nie chomikuj tłustych potraw na kolejne dni. Odgrzewane mięsa i kilkudniowe sałatki nie są ani smaczne, ani zdrowe. Wróć też szybko do codziennych treningów i aktywności ruchowej. Nie obiecuj sobie, że zrobisz to po Nowym Roku – takie postanowienia zwykle kończą się fiaskiem.
12. W czasie przedświątecznej gorączki nie zapomnij o treningach. Podczas świąt znajdź czas na jakikolwiek ruch. Z rodziną nie musisz siedzieć tylko przy stole, czy przed telewizorem – wybierzcie się na wspólny spacer.
Powyższe sposoby, pomogą sprawić, by drobne świąteczne grzeszki „uszły nam na sucho”.