BIOTANIEC jest systemem doświadczeń, którym towarzyszy wybrana muzyka sprzyjająca naturalności ruchów, ekspresji emocji i samoregulacji organizmu. Efektem praktykowania biotańca jest pogłębienie naturalności, która przekłada się na nową jakość odczuwania i odnajdywania siebie i innych.
Doświadczenia w wodzie
Biotaniec wodny został stworzony przez Rolanda Toro i jest rozszerzeniem biotańca tradycyjnego. Wiele ćwiczeń proponowanych w wodzie w istocie jest tymi samymi ćwiczeniami, które proponuje się w sesjach tradycyjnych. Różnica polega na tym, że ciało pogrążone w ciepłej wodzie – tym elemencie pierwotnym – znajduje się w idealnych warunkach, by móc poczuć się jak we wnętrzu macicy. Poziom czujności i aktywna percepcja otoczenia zmniejszają się, oczy się zamykają, a świadomość własnego ciała przekształca się w odczucie ciepła, harmonii i przyjemności.
Ciało w ciepłej wodzie
Woda narzuca konieczne spowolnienie wszystkich ruchów ciała,a to – z punktu widzenia psychomotorycznego – oznacza zwiększenie własnej wrażliwości wewnętrznej. Biologiczne odtwarzanie się stanu pourodzeniowego to upodabnianie sytuacji do stanu bezpośrednio po narodzeniu, w którym nie są odbierane ograniczenia cielesne, a ciało dziecka jakby jest „wtopione” w ciało matki i w otoczenie zewnętrzne. Ten warunek wpływa na głęboki metabolizm organiczny stwarzając warunki psychicznego odczucia odnowy.
Spotkanie z intymnością i z innymi
Celem biotańca jest pomoc w staniu się bardziej elastycznymi i bardziej spontanicznymi poprzez wzajemne wspieranie się z innymi uczestnikami w odczuwaniu chwil spotkania, odprężenia i wrażliwości w ciepłej wodzie; ruch ciał grupy i percepcja odczuwana muszą być delikatne i słabe. W ten sposób stwarza się bardzo harmonijna kompleksowa fala przesunięcia sprzyjająca poczuciu integralności grupy bez strachu przed relacjami i kontaktem z innymi osobami. Ćwiczenia wykonane w wodzie pomagają w odnalezieniu bliskości z innymi uczestnikami, wprowadzają w stan odprężenia, przyjemnego i głębokiego relaksu, które odnawiają organizm, likwidują napięcie i leczą stres.
Cechy basenu
Woda w basenie jest stale utrzymywana w temperaturze +36 °C w harmonii z temperaturą ciała; światła są przygaszone, dzięki czemu organizm znajduje się zawsze w komfortowych warunkach, bezpieczny i pewny. Podczas sesji wykonuje się ćwiczenia o charakterze ludycznym, wpływające pozytywnie na integrację motoryczną, przyjemność kinestetyczną, płynność i kontakt z innymi.
Ugo Rizzo – www.solaris.it; Przetłumaczyła: Urszula Arczewska