Obecnie wiele osób zwraca uwagę na to, co jest w kosmetykach i jaką mają zawartość. Jednym z cennych składników są ceramidy. Czym są? Dlaczego warto je stosować? Jakie korzyści dla skóry wynikają ze stosowania kosmetyków z ceramidami?
Czym są ceramidy?
Problemy skórne, zatkane pory, zaskórniki otwarte i zamknięte, szara pozbawiona blasku i napięcia skóra – to wszystko to oznaka braku odpowiedniego nawilżenia oraz utraty wody w naskórku. W takiej sytuacji ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków. Rozwiązaniem może zawartość w nich ceramidów.
Ceramidy są naturalnym składnikiem lipidów skóry. Wypełniają przerwy międzykomórkowe w warstwie rogowej naskórka. Potoczna nazwa ceramidów to cement międzykomórkowy. Nazwa wynika stąd, że działają niczym bariera wodno-lipidowa. Głównym zadaniem ceramidów jest ochrona przed intensywną utratą wody z naskórka. Poprawiają one wchłanianie wody, zapewniając tym samym odpowiednie nawilżenie skóry. Zadaniem ceramidów jest wspieranie odbudowy naskórka, który osłabiony jest działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Przywracają skórze funkcję naturalnej bariery ochronnej. Poziom ceramidów spada wraz z wiekiem. Jednak wpływ na ich zmniejszenie ma również niewłaściwa pielęgnacja, stres oksydacyjny czy choroby autoimmunologiczne, przyjmowane leki i zmiany hormonalne.
Jakie są funkcje ceramidów w kosmetykach?
Głównymi funkcjami ceramidów jest utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry, tworzenie bariery ochronnej oraz utrzymywanie odpowiedniego poziomu elastyczności warstwy rogowej naskórka. Ceramidy w kosmetykach odpowiadają więc za zadanie zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i walczyć z jej przesuszeniem i pojawiającym się stanem zapalnym.
Przesuszona skóra może pojawiać się w wyniku atopowego zapalenia skóry, trądziku czy zmian miejscowych, wynikających ze stosowania leków. W takich wypadkach warto stosować kosmetyki z ceramidami, które działając powierzchniowo wnikają w głąb skóry i odżywiają ją oraz pielęgnują. Najlepsze efekty można uzyskać stosując tego typu kosmetyki kilka razy dziennie, a minimum rano i wieczorem.
Obecnie w kosmetykach stosuje się ceramidy pochodzenia zwierzęcego, syntetycznego i roślinnego. Te ostatnie wpływają korzystnie na poprawę funkcji ochronnej skóry, gdyż rośliny wytwarzają fotoceramidy. Znaleźć je można w zbożach, ryżu, kukurydzy czy ziemniakach. Stosowanie ceramidów roślinnych na skórę przyczynia się do poprawy warstwy rogowej naskórka, a tym samym poprawy nawilżenia skóry.
Za pomocą procesów biotechnologicznych, można wyprodukować ceramidy identyczne z tymi, które znajdują się w skórze. Należą do nich 1 (EOP), 3 (NP) i 6-II (AP). Ich zawartość w kosmetykach chroni skórę przed utratą wody, wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, przywracając jej kluczowe funkcje.
Ceramidy świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji, zwłaszcza skóry z atopowym zapalenie, trądzikiem i przesuszonej.