Czym jest joga? Wiele osób słyszało o pozycji lotosu, czy stójce na głowie albo o mudrach. To jednak tylko przykłady ćwiczeń jogi. Według jednych joga jest filozofią, nauką, dla innych sposobem na życie, albo zestawem ćwiczeń fizycznych.
Jest tym wszystkim i każdym z osobna. Joga to przede wszystkim praktyczny system pomagający w osiągnięciu, utrzymaniu i rozwoju równowagi psychicznej, fizycznej i duchowej. Słowo „joga” w sanskrycie ma jednocześnie kilka znaczeń: ujarzmienie, jednoczenie, utrzymanie, scalanie, wysiłek, metoda.
„Stan, w którym cichnie pięć poznawczych zmysłów wraz z intelektem i rozumem serca, nazywają najwyższym. To właśnie jest joga.” (Upaniszada Katha)
Joga nie jest religią a jej szkoły to nie sekty, chociaż niektórzy tak myślą wiedząc, że ma ona swoje korzenie w starożytnej kulturze Indii. Nauka jogi odwołuje się, co prawda do Wed, świętych ksiąg hinduizmu(według mitologii twórcą jogi był bóg Sziwa, który stworzył poszczególne pozycje jogi dla swej małżonki Parwati), ale nie jest to religia. Jogi się nie wyznaje – joga może być praktykowana tak przez wyznawców różnych religii jak i osoby niewierzące.
Może być ona inspiracją i dawać wskazówki w naszej samodzielnej wędrówce przez życie. Pomaga poznać potrzeby naszego ciała i umysłu, uzyskać ich harmonię, wybrać to, co dla nich najlepsze. Przez odpowiednio dobrane zestawy ćwiczeń fizycznych, sztukę oddychania, medytację i zdrowy tryb życia, joga pozwala na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej.
Liczba osób praktykujących jogę stale rośnie. W Polsce jest ich ponad 2 tysiące, w Niemczech około 3 milionów a w USA prawie 7 milionów. Jogę praktykują takie znane postaci jak: Geri Halliwell, Madonna, Sting, Ricky Martin, Tina Turner, Kora, Magda Umer, Dorota Stalińska, Halina Frąckowiak.
Najbardziej znanymi praktykami jogi są ćwiczenia fizyczne i ruchowe (hatha joga), kontrola oddechu, praktyka koncentracji i medytacja. To one właśnie są podstawą współczesnych amerykańskich i europejskich technik relaksacji.
Hatha – joga to zbiór postaw, ćwiczeń, ruchów i technik oddechowych. Angażują one praktykującą osobę w całości. Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające utrzymują w sprawności i zapewniają równowagę wszystkich cześć ciała. Wspomagane przez techniki pomagające w odprężeniu i koncentracji pozwalają, pod warunkiem regularnego ich praktykowania, na poprawę sprawności fizycznej i osiągnięcie spokoju psychicznego. Należy podkreślić, że podstawą skuteczności ćwiczeń fizycznych jest równoległy trening mentalny.
Izometryczne ćwiczenia fizyczne jogi – asany – mają na celu wzmocnienie ciała i jego ochronę przed chorobami oraz osiągnięcie równowagi psychofizycznej. Każda pozycja asany jest wbrew pozorom bardzo złożona a nad jej szczegółami pracowało wiele pokoleń ćwiczących jogę, przez co najmniej 4000 lat.
Asany powinny być dobierane indywidualnie i we właściwy sposób. Ich ćwiczenie, przynajmniej na początku, powinno przebiegać pod kierunkiem nauczyciela, który powie i pokaże, jakich użyć mięśni, jaki ruch wykonać, aby osiągnąć pożądany efekt. Ćwiczenia muszą być wygodne, nie sprawiać wysiłku i zapewniać relaks. Wykonuje się je w stanie skupienia. Asany powinno się ćwiczyć razem z technikami biernego rozciągania mięśni i stawów. Ruchy w asanach są powolne a napięcie mięśni należy zmniejszać stopniowo podczas praktyk aż do osiągnięcia całkowitego odprężenia w czasie poszczególnych ćwiczeń. W określonej pozycji w asanie pozostaje się przez kilka sekund do kilkunastu minut w zależności od stopnia zaawansowania ćwiczącego.
Praktykując asany pozwalamy na skierowanie energii życiowej do wszystkich części ciała i do systemu nerwowego, zapewniając ich harmonijne działanie. Poprawiamy wydolność stawów, mięśni i krwioobiegu.
Jogę powinno się praktykować codziennie powtarzając stałe zestawy asan. Jeśli jednak chcemy by ciało było sprawne i piękne, umysł zaś spokojny i pełen energii warto poświęcić im choć trochę czasu.
„Jest to niezwykle efektywna metoda, pozwala zwalczyć stres, zmęczenie. Można ćwiczyć w każdych warunkach. Nic właściwie do niej nie potrzeba. Oprócz chęci.” (Kora Jackowska)