Cristóbal Balenciaga urodził się 21 stycznia 1895 roku w Guetaria (Gipuzkoa), rybackiej wiosce w Kraju Basków, w Hiszpanii. Ojciec był marynarzem a matka szwaczką. Pomagając mamie w pracy mały Cristóbal wszedł w arkana krawiectwa.
W 1908 roku nastąpił zwrot w życiu, wtedy 13 letniego, Balenciagi. Młodzieniec zaskoczył markizę de Casa Torres komplementami o jej elegancji. Ujęta jego szarmancją pozwoliła skopiować jedną ze swych sukien Haute Couture. Chłopiec pod okiem matki wykonał kopię. Była tak doskonała, że markiza w nagrodę ubrała się w suknię Balenciagi i ufundowała Cristóbalowi wyjazd do Paryża. Tam poznał kolekcje Douceta, Wortha i Drecolla. Markiza opłaciła też naukę Balenciagi w szkole krawiectwa w Madrycie. W 1911 roku, kiedy zakończył naukę i wrócił do domu markiz i markiza de Casa Torres pomogli mu otworzyć pracownię w San Sebastian. To w niej właśnie powstawały pierwsze dzieła, kosztowne suknie stylu dla zamożnych Hiszpanek zawierające akcenty paryskiego. W 1915 roku w San Sebastian powstaje pierwszy salon mody Balenciaga, a w 5 lat później kolejne w Madrycie i w Barcelonie. Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej Balenciaga przenosi się do Paryża, gdzie w 1937 roku na Avenue George V pod numerem 10 otwiera swą nową pracownię i salon. Siedziba Domu Balanciaga pozostaje tam do dnia dzisiejszego.
Cristóbal Balenciaga wprowadził do światowej mody styl hiszpański. Czarne koronki hiszpańskiego baroku, bolera, suknie flamenco, kontrastowe kolory, iberyjska zmysłowa i nieco wyzywająca gracja, melancholia, połączenie czystości formy i przepychu, lekko drapowane tkaniny, perły, diamenty, światło i zapach. Inspiracją dla jego kolekcji były dzieła Velasqueza, Zurbarana i Goyi.
To właśnie on wprowadził rękawy 3 i odcinane kołnierze, pozwalające na zaprezentowanie biżuterii. Manipulował proporcjami aby podkreślić piękno kobiecej sylwetki. Czarne, podniesione, wywinięte kołnierze uwydatniają linię szyi a odcinane rękawy i żakiety w stylu bolera podkreślają ten efekt. Linia talii podniesiona z przodu a obniżona z tyłu daje wrażenie większej smukłości. Wprowadził haremową spódniczkę, suknię worek, sukienki dopasowane w talii, podkreślenie naturalnego kształtu bioder i geometryczną linię ramion. Dla uzyskania pożądanego efektu wykorzystywał właściwości tkanin, a jego ulubionymi były jedwab i surowa wełna. Wyrazu kreacjom Balenciagi nadaje naturalny ruch noszących je kobiet.
Wywarł ogromny wpływ na współczesną modę i to właśnie jemu zawdzięczamy kształt dzisiejszej kobiecej sylwetki. Był mentorem takich sław jak Oscar de la Renta, Hubert de Givenchy, Emmanuel Ungaro, Jean-Louis Scherrer, André Courreges, Coco Chanel, Yves Saint Laurent.
Jego stroje nosiły najlepiej ubrane kobiety świata: królowa Belgii Fabiola, królowa Hiszpanii Victoria Eugenia, Pauline de Roschild, Księżna Windsoru, Księżniczka Monaco Grace, Marlena Dietrich, Helena Rubinstein, Claire Booth Luce, Elizabeth Arden, Elizabeth Taylor, Jane Fonda.
Później w kreacje Domu Balenciaga ubierały się takie gwiazdy jak: Madonna (gala Złotych Globów w 1998), Sinead O’Connor, czy Courtney Love.
Zadziwiał świat przez pond 30 lat swej świetnej kariery. Mówił o sobie: „Krawiec musi być architektem projektu, rzeźbiarzem kształtu, malarzem kolorów, muzykiem harmonii i filozofem umiarkowania”.
Już w 1948 chciał zakończyć karierę i tylko na błagania Christiana Diora kontynuował pracę. Cristóbal Balenciaga był artystą Haute Couuture i nie chciał projektować gotowej konfekcji.W 1968 roku zamknął swoje salony mody. Zmarł 24 marca 1972 w Jávea a pochowany został w rodzinnej miejscowości Guetaria.
Salony i dom mody Balenciaga zostały otwarte ponownie dopiero w 1988 roku. Markę Balenciaga kupiła wtedy grupa kosmetyczna Jacques Bogart. Projektantami odzieży byli od tego czasu Michel Goma, Josephus Melchior Thimister, Nicolas Ghesquiérre.
Pierwsze perfumy Balenciagi powstały w 1947 roku. Był to klasyczny, kwiatowy zapach Le Dix, który swoją nazwę wziął od numeru domu, gdzie znajduje się paryska siedziba firmy. To właśnie dzięki tym perfumom Balenciaga uzyskał niezależność finansową. Potem powstały La Fruite Des Heures (1948), Fleeting Moment (1948), Quadrillle (1955), Ho Hang (1971), Cialenga (1973), Eau De Balenciaga Lavande (1973), Michelle (1979), Rumba (1988), Prelude (1982), Portos , Senchal, Talisman (1995), Talisman Eau Transparente (1999), Cristobal (1999). W komponowaniu zapachów Balenciagi uczestniczyli min. Roure, Givaudan, Tagasko. Flakony projektował sam Cristóbal Balenciaga, a na zlecenie firmy robili to Bertrand Dupond, Konckier, Pierre Dinand, Raison Pure.
Ho Hang
Ho Hang to ostatnia kompozycja Balenciagi, która pojawiła się jeszcze za jego życia. Debiut miał miejsce w 1971 roku. Był to zapach przeznaczony dla kobiet i mężczyzn symbolizujący doskonałą harmonię obu płci. Emanował energią, zawierał w sobie dystyngowaną siłę, a jednocześnie delikatność i ujmującą świeżość. Ho Hang to zapach szlachetny, potrafiący oczarować zmysły.
Na początku brzmi świeżymi i rozbudzającymi nutami bergamotki, cytryny i pomarańczy. Przechodzi w wykwintne korzenne akordy pimentu, gałki muszkatołowej z czystymi akcentami mięty, geranium i lawendy. Wielki drzewny finał tworzą drewno różane, cedr, drewno sandałowe oraz wetiwer. Ostatnie słodkie nuty kompozycji to wanilia i labdanum. Jest wyjątkowy, klasyczny, dziś unikalny zapach, klasyfikowany jako orientalny i leśny.
Proste w swojej formie opakowanie Ho Hang jest typowym przykładem puryzmu Cristobala Balenciagi, a czerwień i czerń z dodatkami bieli, były ulubiony zestawem kolorystycznym projektanta.
Obecnie dostępny jest jedynie Ho Hang dla mężczyzn – oferowany już w innym niż pierwotne opakowaniu.
Nuty głowy: bergamotka, cytryna, portugalska pomarańcza, mięta, lawenda, bazylia.
Nuty serca: drewno różane, cedr, wetiwer, drewno sandałowe, piment, gałka muszkatołowa, geranium, paczuli.
Nuty bazy: wanilia, bób tonka, labdanum, oliban jawajski, drewno sandałowe.