Medycyna estetyczna jest stosunkowo młodą gałęzią medycyny. Jej głównym założeniem jest poprawa stanu psychicznego pacjenta, poprzez poprawę jego wizerunku. Choć upiększanie za pomocą zabiegów jest bardzo popularne, nie wszyscy wiedzą, które zabiegi wykonywane są w ramach medycyny estetycznej.
Czym zajmuje się medycyna estetyczna?
Poprawiania wyglądu to nie tylko wizyta u fryzjera, zrobienie manicure, pedicure czy wykonanie profesjonalnego makijażu. Coraz częściej to zabiegi, które mają wygładzić twarz i ciało i zniwelować problemy skórne. W przypadku medycyny estetycznej lekarz podejmuje działania, które nie mają na celu ratowania pacjentów czy leczenia chorób, ale poprawiania ich życia. Jednym słowem, medycyna estetyczna w Białymstoku to wszelkie zabiegi, które mają na celu poprawę wyglądu, a tym samym stanu psychicznego. Co ważne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonuje lekarz, który najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem, by następnie zakwalifikować, bądź nie do zabiegu. Najbardziej popularne zabiegi medycyny estetycznej to: usuwanie zmarszczek, modelowanie ust, a także redukcja cellulitu czy usuwanie włókniaków i blizn. Często wykonywane są zabiegi wolumetryczne, lipoliza iniekcyjna, jak też lifting twarzy lub wybranych części ciała.
Dlaczego lekarz wykonuje zabiegi medycyny estetycznej?
Mogłoby się wydawać, że modelowanie sylwetki w Białymstoku może przeprowadzić kosmetyczka. Jednak to lekarz jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjenta i zdecydować czy choroby współistniejące nie są przeciwwskazaniem do zabiegu. Procedury, które obowiązują w naszym kraju jasno określają, że działania z zakresu medycyny estetycznej są świadczeniami zdrowotnymi, dlatego też musi je wykonywać lekarz, który posiada odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie. Lekarze zajmujący się medycyną estetyczną kończą specjalne szkoły, szkolenia i kursy, zdobywając certyfikaty potwierdzające ich umiejętności i kwalifikacje. Choć powikłania po zabiegach medycyny estetycznej są rzadkie, ale jednak występują. Dlatego tylko lekarz może zapewnić właściwe warunki podania preparatu i zminimalizować ryzyko powikłań.