Dermokosmetyki to produkty, które można umiejscowić na pograniczu medycyny i kosmetologii. Pielęgnują, ale jednocześnie wspierają leczenie różnego rodzaju problemów skórnych. W czasie ich produkcji poddawane są różnego rodzaju testom, które są właściwe dla wyrobów medycznych. Nad całym procesem czuwają specjaliści – dermatolodzy, kosmetolodzy, biolodzy, chemicy etc. Dermokosmetyki są ponadto hipoalergiczne.
Wykorzystanie dermokosmetyków nie ogranicza się wyłącznie do pielęgnacji. Doskonale sprawdzają się m.in. w leczeniu zmian trądzikowych, blizn oraz przebarwień. Stanowią także podstawę intensywnych kuracji odmładzających.
Czym dermokosmetyki różnią się od „zwykłych” produktów do pielęgnacji?
Podstawową różnicą między „zwykłymi” produktami do pielęgnacji a dermokosmetykami jest ich skład. Te drugie zawierają o wiele więcej substancji aktywnych, do których zalicza się m.in. witaminy (np. A, C i E, nazywane również „witaminami młodości”), przeciwutleniacze, które redukują wpływ wolnych rodników (odpowiedzialnych za proces starzenia), oraz substancje pochodzenia roślinnego, takie jak miłorząb japoński czy aloes. Ponadto dermokosmetyki nie zawierają konserwantów, barwników i substancji zapachowych, które są głównie odpowiedzialne za powstawanie podrażnień, więc mogą być stosowane przez alergików i w pielęgnacji skóry wrażliwej.
Skład dermokosmetyków
Dermokosmetyki zawierają wyższe stężenia aktywnych składników niż produkty drogeryjne. Ich skład opiera się na antyoksydantach, lipidach, witaminach i substancjach leczniczych pochodzenia roślinnego, takich jak żeń-szeń. W dermokosmetykach można znaleźć nie tylko elementy pielęgnujące, ale także łagodzące podrażnienia oraz przeciwzapalne. W zależności od wybranego produktu, inaczej wpływa on na skórę i pomaga uporać się z innymi problemami skórnymi.
Wskazania do stosowania dermokosmetyków
Dermokosmetyki mogą być stosowane profilaktycznie przez osoby z każdym typem skóry, nawet niezwykle wrażliwej. Szczególnie polecane są do nawilżania cery suchej, łagodzenia atopowego zapalenia skóry, różnych rodzajów trądziku, czy łuszczycy. Ponadto działają rozjaśniająco, więc nadają się do redukowania przebarwień, a dzięki zawartości witaminy A także uszczelniają naczynia krwionośne, co będzie szczególnie istotne dla osób z cerą naczynkową.