Sezon jesienno-zimowy powinien przynieść ze sobą nie tylko słotę i śniegi, ale także zmianę składników na naszych talerzach. Jesienno-zimowa dieta musi być znacznie bardziej treściwa niż letnia, a jej motywem przewodnim niech staną się głównie ciepłe zupy oraz gotowane warzywa. Co jeszcze należy jeść, aby nie dać się infekcjom?
Dieta jesienno-zimowa – zdrowe kalorie mają znaczenie
Dieta w okresie jesienno-zimowym powinna być bogata w kalorie. Kiedy na dworze temperatura nas nie rozpieszcza, to organizm domaga się ich w znacznie większej ilości, żeby zwyczajnie się rozgrzać. Mimo że często na myśl przychodzą nam wtedy słodycze, to powinniśmy odstawić je na dno szuflady i zastąpić je pysznymi, rozgrzewającymi posiłkami.
Przede wszystkim postawmy na zupy. Żeby się dobrze rozgrzać możemy przyrządzić pikantne lub korzenne. Dużą dawkę energii dostarczą nam zupy warzywne oraz rosoły. Postawmy na pory, buraki, cebule i różnego rodzaju jarzyny. Świetnym dodatkiem do nich będą także fasola oraz soczewica, szczególnie jako zagęstnik.
Ciepła dieta jesienno-zimowa – postaw na śniadanie
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia o każdej porze roku. W przeciwieństwie do sezonu letniego, najlepiej, jeśli wystąpi ono w ciepłej postaci. I tak doskonale sprawdzi się więc na przykład jajecznica, delikatna zupa krem, zupa mleczna na bazie płatków owsianych czy suszonych owoców. Niemniej smaczna i zdrowa będzie kasza jaglana z duszonymi jabłkami. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie tego typu posiłków, zawsze można skorzystać z opcji diety pudełkowej. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Posiłki są komponowane na podstawie indywidualnych preferencji oraz dostarczane o określonych porach.
Dieta jesienna, a wspomaganie odporności
Posiłki na jesienno-zimowych talerzach powinny być bogate w składniki, które utrzymują w dobrej kondycji nasz układ immunologiczny. Bardzo ważne są zawierające witaminę D. Można ją znaleźć m.in. w morskich rybach, jajach, żółtym serze. Niemniej istotna jest także witamina C. Jest ona odpowiedzialna m.in. za produkcję glutationu, czyli najsilniejszego przeciwutleniacza. Szukajmy jej w kapuście kiszonej, owocach cytrusowych, a także w szpinaku. Na drodze do osiągnięcia dobrej kondycji organizmu powinna również stanąć witamina A (brokuły, pestki, orzechy), a także cynk, żelazo oraz selen. Najwięcej żelaza znajduje się w produktach mięsnych, natomiast cynku w jajkach, soi oraz pestkach dyni. Dużą zawartość selenu znajdziecie zaś w brokułach.
Szukasz diety dla siebie? Skonsultuj się z ekspertami na diet4u.pl