Każdego roku dotyka nawet co trzecią kobietę w wieku rozrodczym, czasem nawet kilkakrotnie. Wyjątkowo sprzyja jej współczesny tryb życia – siedzący charakter pracy, obcisła bielizna, nieprzewiewne stroje, korzystanie z basenów, sauny i natrysków w klubach fitness.
Grzybica pochwy – bo o niej mowa – choć w większości przypadków przebiega łagodnie i nie powoduje groźnych dla zdrowia powikłań jest jednym z najbardziej uciążliwych i nieprzyjemnych schorzeń ginekologicznych.
Do polskich aptek wchodzi właśnie nowoczesny środek przeciwgrzybiczny firmy Gedeon Richter Plc. – Gynazol. Preparat, który wystarczy zaaplikować jednorazowo, skutecznie zwalcza infekcję i nie brudzi bielizny.
Intymne okolice ciała kobiety są szczególnie narażone na różnego rodzaju zakażenia – wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Wynika to z ich specyficznej budowy, funkcji, jakie spełniają oraz gospodarki hormonalnej.
Prawidłowa flora bakteryjna zdrowej kobiety zawiera pałeczki kwasu mlekowego, niewielkie ilości innych drobnoustrojów takich jak gronkowiec złocisty, paciorkowiec, bakterie Escherichia coli, a nawet niektóre szczepy grzybów. Pałeczki kwasu mlekowego pełnią ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu zakwaszenia środowiska pochwy, zapewniając w ten sposób naturalną ochronę przed nadmiernym namnażeniem się innych bakterii. Jeśli jednak pod wpływem różnych czynników, takich jak przyjmowanie antybiotyków, osłabienie organizmu lub długotrwały stres, kwasowość flory bakteryjnej zostaje zachwiana, organizm kobiety nie może skutecznie bronić się przed infekcją.
Skąd się biorą infekcje grzybicze?
Jako źródło zakażenia drobnoustrojami wymienia się przede wszystkim stosunki seksualne, jednak wbrew pozorom nie jest to główna przyczyna infekcji. Najczęstszym powodem pojawienia się choroby jest bowiem samozakażanie szczepami grzybiczymi pochodzącymi z dolnego odcinka własnego przewodu pokarmowego, którego przyczyny nie są do końca wyjaśnione. Istotną rolę w wywoływaniu infekcji grzybiczych pełnią natomiast z pewnością niewłaściwe nawyki higieniczne, obejmujące zarówno zaniedbywanie higieny codziennej (szczególnie w czasie krwawienia miesięcznego), korzystanie ze wspólnego ręcznika czy kostki mydła, jak i… nadmierne przywiązywanie wagi do czystości, tj. częste irygacje pochwy czy stosowanie mydeł o silnym działaniu bakteriobójczym i intensywnie zasadowym odczynie. Siedliskiem grzybów i bakterii są także zazwyczaj publiczne sanitariaty, baseny i sauny.
Rozwojowi zakażenia grzybiczego, w zależności od indywidualnych skłonności, może sprzyjać zażywanie niektórych leków, współwystępowanie innych schorzeń (np. cukrzycy lub otyłości), ciąża, a także np. noszenie nieprzewiewnej bielizny z syntetycznych tkanin, nadmiernie obcisłych spodni czy długotrwałe przebywanie na słońcu.
Skąd wiemy, że to grzybica?
Swędzenie, pieczenie oraz białe upławy o konsystencji przypominającej twaróg i nieprzyjemnym zapachu to typowe objawy infekcji grzybiczej. Pieczenie i ból nasilają się po współżyciu i przy oddawaniu moczu. Często towarzyszą im: zaczerwienienie i obrzęk sromu oraz linijne pęknięcia skóry. Przy przewlekłych i nawracających infekcjach choroba nie musi jednak przebiegać typowo. Dolegliwości nie są wówczas zbyt dokuczliwe, mają różne nasilenie, a objawy dotyczą głównie dróg moczowych (pieczenie, oddawanie moczu partiami, konieczność częstego korzystania z toalety).
Kiedy do lekarza?
Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że grzybica nie zniknie sama i nie da się jej wyleczyć „domowymi” sposobami – popularne nasiadówki na bazie niektórych ziół mogą wręcz sprzyjać dalszemu namnażaniu się grzybów. Dlatego zaobserwowanie u siebie objawów mogących sugerować infekcję grzybiczą powinno być sygnałem do pilnego kontaktu ze specjalistą i natychmiastowego rozpoczęcia terapii.
Leczenie infekcji grzybiczych pochwy jest procesem długotrwałym, uciążliwym i wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń lekarskich, a także szczególnej dbałości o higienę okolic intymnych.
W zależności od stopnia zaawansowania infekcji ginekolog zaleca przeciwgrzybicze środki doustne oraz kurację miejscową, polegającą na stosowaniu globulek dopochwowych lub kremów dopochwowych. Każda kobieta, która choć raz przechodziła infekcję grzybiczą wie, że leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i mało komfortowe. Głównym problemem jest przede wszystkim długi czas trwania kuracji, powolne ustępowanie objawów, a także… plamienie bielizny, większość globulek produkowana jest bowiem na bazie masła kakaowego, pozostawiającego tłuste ślady.
W trosce o zdrowie i komfort życia kobiet firma Gedeon Richter Plc. wprowadziła na polski rynek Gynazol® – nowy, skuteczny środek, który doskonale radzi sobie ze zwalczeniem zakażeń grzybiczych i jest wyjątkowo wygodny w użyciu. Preparat ma postać kremu i umieszcza się go bezpośrednio w pochwie przy pomocy jednorazowego aplikatora. Dzięki temu substancja czynna – butokonazol – utrzymuje się na powierzchni błony śluzowej przez około cztery dni uwalniając się stopniowo i działając bezpośrednio w miejscu infekcji. Preparat w krótkim czasie skutecznie łagodzi uciążliwe objawy i nie brudzi bielizny. Jest dostępny wyłącznie na receptę. Stosowanie Gynazolu® nie wymaga dodatkowego leczenia doustnego.
PAMIĘTAJ!
U osób prowadzących aktywne życie seksualne grzybica jest problemem obojga partnerów. Dlatego przepisanej przez lekarza kuracji powinna poddać się nie tylko kobieta, ale i mężczyzna, u którego infekcja w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Panu specjalista zaleci zapewne przeciwgrzybiczny preparat doustny, a także stosowany miejscowo łagodny krem.
Informacje o Gynazolu:
Gynazol firmy Gedeon Richter Plc. to 2 % krem dopochwowy. 1 g kremu zawiera 20mg substancji czynnej – azotanu butokonazolu. Jest to lek o działaniu grzybobójczym i drożdżakobójczym in vitro przeciw drożdżakom rodzaju Candida i grzybom z rodzaju Trichophyton, Microsporum i Epidermphyton. Ma postać kremu dopochwowego o właściwościach adhezyjnych, który utrzymuje się na powierzchni błony śluzowej przez okres 4,2 dnia. Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania dopochwowego. Jednorazowa dawka wynosi 100 mg azotanu butokonazolu (5 gkremu zawartego w aplikatorze).
Informacje o firmie
Gedeon Richter Plc. jest węgierskim koncernem farmaceutycznym z ponad 100-letnią tradycją. Firma prowadzi badania nad rozwojem leków innowacyjnych, a w swoim portfolio posiada ok. 100 preparatów. Obszary terapeutyczne to m.in. preparaty stosowane w chorobach centralnego układu nerwowego, układów sercowo-naczyniowego i pokarmowego oraz leki przeciwgrzybiczne. Ważne miejsce w działalności firmy zajmują środki antykoncepcyjne.
Polskie przedstawicielstwo Gedeon Richter Plc. funkcjonuje od 1994r. W 2002 r. koncern stał się właścicielem 51% udziałów Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”.