Okres jesienno-zimowy to ciężki czas dla naszej cery i włosów. Sposobem na walkę z chorobami skóry czy nadmiernym wypadaniem włosów jest mezoterapia igłowa. Na czym polega jej sekret?
Mezoterapia jest znana w medycynie od ponad 60 lat. Pierwszy zabieg został przeprowadzony w celu leczenia wady słuchu, jednak szybko odkryto jej dodatkowe zastosowania zarówno w medycynie konwencjonalnej, jak i estetycznej. Urazy sportowe, nerwobóle, leczenie migreny, chorób skóry czy walka z łysieniem – to tylko niektóre przypadłości, z którymi mezoterapia skutecznie sobie radzi.
Precyzyjne wykorzystanie
Mezoterapia igłowa jest przeprowadzana w bardzo precyzyjny sposób. Na oczyszczoną wcześniej skórę nakłada się specjalny środek znieczulający. Następnie poprzez mikro nakłucia bezpośrednio w jej głąb aplikowany jest preparat zawierający substancje odżywiające skórę, poprawiający metabolizm komórek, pobudzający produkcję kolagenu i elastyny oraz mikrokrążenie skóry.
Skuteczność zabiegu polega na bezpośredniej implementacji preparatu w problematyczny obszar skóry, który jest połączeniem wielu składników odżywczych, o różnym stężeniu oraz proporcjach, dobieranych indywidualnie do każdego pacjenta. Najczęściej stosowanymi w trakcie zabiegu substancjami są witaminy, aminokwasy, enzymy, pierwiastki śladowe, m.in. krzem czy kwas hialuronowy, znajdujące się w m.in. w organicznych produktach Neauvia – mówi lek. med. Ewelina Styczyńska-Kowalska z Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Vesuna.
Ilość i częstotliwość przeprowadzania zabiegów jest uzależniona od rodzaju uszkodzeń skóry czy problemów z łysieniem, ale też od oczekiwań pacjenta. Zazwyczaj zaleca się przeprowadzenie co najmniej 4 sesji, w 7, 14 lub 28-dniowych odstępach czasu – dodaje dr Styczyńska-Kowalska.
Dodatkowa przewaga
Precyzyjne dotarcie do wybranego obszaru to nie jedyna przewaga zabiegu. Odznacza się on też stosunkowo małą ilością przeciwwskazań oraz niedogodności. W trakcie zabiegu u osób wrażliwych może pojawić się niewielki ból, skutecznie łagodzony preparatami znieczulającymi, natomiast po jego przeprowadzeniu może wystąpić nieduży obrzęk, utrzymujący się kilka godzin po zabiegu, będący naturalną reakcją organizmu na nakłucie.
Do zabiegu nie kwalifikują się kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią, a także pacjenci, u których w miejscu zabiegowym występują stany ropne skóry, alergie na którykolwiek ze składników preparatu czy opryszczka.
Zabieg dla każdego
Mezoterapia to zabieg popularny zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Kobiety częściej korzystają z zabiegów mezoterapii, by skutecznie opóźnić procesy starzenia się skóry, poprawić jej napięcie, pozbyć się rozstępów czy zwiotczałych pośladków i ud. Zabieg pozwala też zlikwidować obrzęki, cienie pod oczami oraz kurze łapki.
W przypadku mężczyzn mezoterapia świetnie sprawdzi się jako sposób zatrzymania łysienia plackowatego oraz wypadania włosów, spowodowanego nadmiarem testosteronu czy stresem. Jest to również skuteczny sposób na pozbycie się zmarszczek mimicznych, nadmiaru tłuszczu czy wypełnienie ubytków tkanek miękkich na policzkach.