Alimenty to pieniądze, jakie rodzice są zobowiązani łożyć na swoje dziecko, jeżeli dochodzi do rozpadu związku. Niezależnie od tego, czy mówi się tylko o rozstaniu, czy też o rozwodzie orzeczonym wyrokiem sądu. Tzn. obowiązek alimentacyjny obowiązuje tego rodzica, który na co dzień nie będzie sprawował opieki nad dzieckiem. Ten obowiązek trwać będzie do ukończenia osiemnastego roku życia lub też do momentu ukończenia nauki. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy mowa jest o dzieciach niepełnosprawnych.
Ile wynoszą najniższe alimenty 2022?
Nie ma prawnie określonej kwoty w roku 2022 roku. Nikt nie może powiedzieć o minimum, czy też o maksymalnej kwocie. Tak naprawdę kwota alimentów zależna jest od wielu czynników. Chociaż nie brakuje sądów, które uznają, że maksymalna kwota powinna wynosić 500 zł. Według nich jest to dobra kwota jaka jest w stanie zaspokoić potrzeby duchowe i fizyczne dziecka.
Jak to wygląda w praktyce? Sądy biorą pod uwagę w pierwszej kolejności sytuację materialną rodziców. Zarówno, jeżeli chodzi o rodzica, który ma płacić alimenty, jak również tej drugiej strony. Aby upewnić się, że jedna ze stron będzie w stanie podołać sobie z takim zobowiązaniem finansowym, a druga nie będzie naciągała na pieniądze, jakie tak naprawdę byłaby w stanie samodzielnie zapewnić. Ustalając kwotę alimentów, oprócz sytuacji finansowej dorosłych, sąd bierze pod uwagę takie czynniki, jak:
- wyżywienie, w tym również specjalne potrzeby żywieniowe, jeżeli dziecko takowe ma,
- odzież potrzebną na co dzień, na każdą porę roku,
- kształcenie podstawowe lub zawodowe,
- ochronę zdrowia,
- ochronę majątku,
- ochronę swojej osoby.
Są to podstawowe potrzeby dziecka. Sąd jednak może wziąć pod uwagę również m.in. zajęcia dodatkowe na jakie dziecko uczęszcza lub chciałoby uczęszczać. Tego typu sprawy przyczyniają się również do rozwoju dziecka, dlatego i o nich warto wspomnieć na rozprawie sądowej, dokumentując wszystko najlepiej fakturami i paragonami.
Ile się czeka na sprawę o alimenty 2022?
Od momentu złożenia pozwu do wyznaczenia rozprawy sądowej mija na ogół kilka miesięcy. Aczkolwiek, ten okres uzależniony może być od tego, z sądem w jakim rejonie ma się do czynienia. W mniejszych miejscowościach wyznaczenie sprawy sądowej może trwać zdecydowanie krócej. Te kilka miesięcy potrzebne jest m.in. na to, aby osoba pozwana mogła ustosunkować się do otrzymanego wezwania. Może ona również sporządzić odpowiedź na pozew, który trafi do wyznaczonego sądu.
Cała sprawa może zostać zdecydowanie przyspieszona, jeżeli w sądzie zostanie złożony pozew, który będzie sygnałem do tego, że obydwie strony porozumiały się już w sprawie kwoty, która ma zostać zapłacona. Mowa tutaj o tzw. ugodzie. Pozostaje więc tylko uzgodnić spotkanie przed obliczem sądu, aby jedna ze stron miała tzw. papierek, który może wykorzystać np. do złożenia zasiłku rodzinnego, itd. Z takimi sprawami ma się jednak rzadko kiedy do czynienia.
Czy alimenty wlicza się do dochodu 2022?
Alimenty to rzecz, która nie podlega opodatkowaniu. Czyli nie trzeba o nich wspominać w rocznym rozliczeniu podatkowym. Trzeba jednak je uwzględnić, jeżeli ktoś będzie starał się m.in. o zasiłek rodzinny. Wtedy to można przyznać, że alimenty są czymś, co wlicza się na bieżąco do dochodu.
Są jednak trzy odstępstwa, jeżeli chodzi o opodatkowanie alimentów. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy:
- otrzymuje się alimenty w kwocie powyżej 700 zł, wtedy to każda nadwyżka musi ulec opodatkowaniu, niezależnie od tego, jaka to będzie kwota;
- mowa o alimentach, jakie świadczone są na rzecz innych osób, które zostały przyznane na podstawie ugody lub wyroku sądowego;
- mowa o odsetkach, jakie przyznawane są od alimentów – niezależnie od tego, czy są to pieniądze na dziecko, czy też na osobę dorosłą.
O alimenty na dziecko, jak również na osobę dorosłą (jeżeli istnieją do tego podstawy), zawsze warto walczyć. Warto jednak postarać się o to, aby w sądzie nie być samodzielnie. Wszystkie sprawy warto załatwiać przy pomocy dobrej kancelarii, która pomoże sporządzić także odpowiednie dokumenty.
Dowiedz się więcej na kancelariasprawyrodzinne.pl