Jazda po alkoholu wiąże się z przykrymi konsekwencjami dla kierowcy. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo z art. 178a § 1 kk, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat. Co więcej, pijany kierowca traci prawo jazdy na wiele lat – sąd za jazdę po alkoholu orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do nawet 15 lat. Sprawca czynu określonego w art. 178a § 1 kk obowiązany jest również do uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 tys. do 60 tys. złotych.
W myśl art. 178a § 4 kk, za ponowne prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Zamiast tej kary sąd może orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności (art. 37a kk). Za ponowną jazdę po alkoholu sąd oprócz kary orzeka dodatkowo dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
Utrata prawa jazdy za alkohol – co zrobić?
Utrata prawa jazdy jest prawdopodobnie najbardziej dotkliwą i uciążliwą konsekwencją jazdy po alkoholu. W sytuacji, gdy Policja zatrzymała prawo jazdy za pokwitowaniem, a następnie prokurator wydał postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy, okres zatrzymania prawa jazdy zaliczany jest na poczet orzeczonego środka karnego. (Zobacz co możesz zrobić: https://autoadwokat.pl/jazda-po-alkoholu-co-grozi/)
Jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez co najmniej połowę orzeczonego wymiaru, skazany może ubiegać się o zmianę sposobu wykonywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych niewyposażonych w blokadę alkoholową (alkolocka). Osoba, która utraciła prawo jazdy dożywotnio (zazwyczaj za ponowną jazdę po alkoholu), może złożyć wniosek o blokadę alkoholową po wykonaniu co najmniej 10 lat zakazu. Jak już zostało to wcześniej wspomniane, okres zatrzymania prawa jazdy przed uprawomocnieniem się wyroku również uznawany jest za okres wykonywania zakazu.
Zobacz także: http://iksmag.pl/jazda-po-alkoholu-jak-sie-bronic/
Wniosek o blokadę alkoholową składa się w formie pisemnej do sądu, który wydał wyrok w pierwszej instancji. Zgodnie z brzmieniem art. 182a § 1 kkw, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Na postanowienie o nieuwzględnieniu wniosku przysługuje zażalenie w terminie 7 dni od ogłoszenia lub doręczenia postanowienia w tej sprawie.
Jeżeli sąd uwzględni wniosek o zmianę sposobu prowadzenia pojazdów, skazany powinien następnie udać się do właściwego wydziału komunikacji. Prawo jazdy wydawane jest w tym wypadku z kodem 69. Jeżeli skazany utracił prawo jazdy za alkohol na okres dłuższy niż rok, przed odzyskaniem dokumentu musi ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem autoadwokat.pl