Po zakup perfum należy się wybierać rano, kiedy jesteśmy wypoczęte, nie perfumować się przed wyjściem, bo nasz zapach może się zmieszać z testowanym. Nasz węch rozróżni tylko trzy kolejne zapachy, później będzie zbyt zmęczony i możemy podjąć błędną decyzję.
Perfumy zupełnie inaczej pachną we flakonie czy na blotterze (papierowy pasek), a zupełnie inaczej na naszej skórze, dlatego chcąc dobrze dobrać zapach, musimy testować go na sobie.
Testując nowy zapach, nie perfumuj przegubu jeśli nosisz zegarek lub bransoletkę, ponieważ skóra, plastik i metal reagują z kompozycja zapachową.
Perfumuj zgięcie łokcia lub przedramię, odczekaj chwilę aż ulotni się alkohol. Poczujesz pierwszą nutę zapachową – nutę głowy tę najbardziej ulotną. Po kilkunastu minutach poczujesz nutę serca, zaś dopiero po pewnym czasie ujawni się nuta głębi – najtrwalsza ze wszystkich.
Jeśli jesteś zadowolona z zapachu po dłuższym czasie, i nadal dobrze trzyma się on na Twojej skórze, możesz zdecydować się na zakup.
Pamiętajmy, że perfumy na każdej skórze pachną inaczej, co oznacza, że zapach który bardzo się nam podobają na skórze koleżanki, może być dla nas nieodpowiedni.
Nie powinnyśmy perfumować ubrań, ponieważ perfumy mogą plamić lub odbarwiać tkaninę.
Zapach perfum może zostać zmieniony lub zdominowany przez inne kosmetyki, których używamy (żel pod prysznic, balsam do ciała, krem do rąk).
Zapach również zmieni się jeśli będziemy; stosować leki (np. witaminy z grupy B), jeść ostre potrawy, pić kawę i alkohol, palić papierosy.
Perfumy i dezodorant, który używamy powinny być z tej samej linii zapachowej (rozwiązaniem jest dezodorant bez zapachu).
Nasi współpracownicy czy współtowarzysze podróży, mogą być uczuleni na zapachy, dlatego pamiętajmy by zachować umiar.
Latem zapach rozchodzi się szybciej i bardziej intensywnie pachnie, dlatego trzeba go używać dużo mniej niż zimą.
Nasz węch przyzwyczaja się do zapachów, dlatego powinnyśmy pamiętać, by nie perfumować się kilkakrotnie w ciągu dnia, bo mimo że same nie czujemy zapachu, możemy być uciążliwe dla otoczenia.
Zapach bardzo długo utrzymuje się na włosach, dlatego też jeszcze wilgotne po myciu włosy można skropić ulubionymi perfumami i delikatnie wysuszyć. Zapach powinien nas otaczać delikatną mgiełką aż do następnego mycia.
Perfumy dobrze jest przechowywać w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej, co pozwoli im dłużej zachować świeżość.
Przed wyjściem na plażę lub do solarium powinnyśmy dokładnie zmyć z siebie perfumy, ponieważ możemy opalić się w plamy.