Jednym z najczęściej występujących schorzeń obejmujących skórę głowy jest łupież. Wywołuje go odżywiający się obecnymi w łoju trójglicerydami, drożdżopodobny grzyb. Warunki sprzyjające namnażaniu grzyba mogą być wywołane przez wiele czynników, wśród których wymienia się między innymi nieprawidłową higienę, złą dietę, stres, czy kosmetyki ze złym składem.
Wybór szamponu a rodzaj łupieżu
Zanim zdecydujemy się na zakup szamponu, powinniśmy dowiedzieć się, z jakim rodzajem łupieżu mamy do czynienia. Będziemy mogli wówczas dobrać szampon przeciwłupieżowy odpowiadający na obecne potrzeby naszej skóry. To, z jakim rodzajem dermatozy mamy do czynienia, możemy rozpoznać, analizując wygląd oddzielającego się od głowy chorego naskórka w postaci płatów. Pierwszym z rodzajów łupieżu, jest łupież suchy. Do jego powstawania dochodzi najczęściej w zetknięciu z alergenami. Przyczyną może więc być nadmierne stosowanie kosmetyków do mycia głowy i stylizacji włosów, które powodują przesuszenie. Objawem, który często towarzyszy swędzenie głowy. Drugim rodzajem łupieżu, jest łupież tłusty. W tym wypadku może on występować u osób zmagających się z nadmiernym wydzielaniem łoju, który stanowi idealne środowisko do rozwoju grzyba. W tym wypadku na głowie pojawiają się żółtawe strupy, a płatki łupieżu mają bladożółte zabarwienie. Oprócz tego może pojawić się zapalenie skóry i uporczywy świąd.
Jakich składników szukać w szamponie przeciwłupieżowym?
Mając na względzie fakt, że łupież wywoływany jest przez drożdżaki, musimy szukać substancji, które skutecznie z nimi walczą. Oprócz tego warto postawić na szampon przeciwłupieżowy, który będzie rozwiązywał zarówno bieżący problem np. związany ze stanem zapalnym i przesuszeniem, jak i walczył z samą przyczyną łupieżu. Do najpopularniejszych i skutecznych w swym działaniu składników występujących w szamponach zaliczyć można ketokonazol, który niszczy strukturę błon komórkowych grzyba poprzez zahamowanie syntezy ergosterolu. Podobne działanie wykazuje również pirytonian cynku. Innymi składnikami, których warto szukać kupując szampon przeciwłupieżowy, są siarczek selenu i pirokton olaminy, które działają przeciwgrzybiczo i hamują nadmierny podział komórek naskórka.
Jak prawidłowo stosować szampon przeciwłupieżowy?
Aby móc w pełni cieszyć się z działania szamponu, musimy pamiętać o jego prawidłowym stosowaniu. Gdy mamy już za sobą wybór konkretnego specyfiku, powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta, co do sposobu użytkowania. Szampon przeciwłupieżowy stosujemy albo w ramach terapii, albo jako element profilaktyczny codziennej pielęgnacji. Ważne jest też to, by trzymać szampon tak długo, jak zaleca instrukcja na opakowaniu. Jedne należy spłukać już po 2-3 minutach, inne z kolei trzeba trzymać dłużej, by mogły zacząć działać. Podczas mycia nie powinniśmy też zbyt mocno trzeć skóry głowy, by nie doprowadzić do podrażnień i nie uszkodzić cebulek włosów.
Walka z łupieżem wymaga cierpliwości, jednak rozpoznanie problemu i dobór właściwych kosmetyków to duży krok do osiągnięcia pożądanych rezultatów.