Trądzik różowaty (łac.rosacea, acne rosacea nasi) jest przewlekłą chorobą skóry twarzy, która objawia się występowaniem rumienia, zgrubień i krost w szczególności na czole, nosie i policzkach. Jej podłożem są zaburzenia naczynioruchowe, dlatego nieleczony trądzik różowaty nasila się wraz z upływem czasu, przechodząc w coraz bardziej zaawansowane, trudne do leczenia stadia:
- rumieniowe,
- grudkowo-krostkowe,
- przerostowe.
Trądzik różowaty na nosie
W trzecim stadium – przerostowym, może rozwinąć się w rhinophymę, która charakteryzuje się zgrubieniami, deformującymi kształt nosa w nieestetycznie wyglądającą bulwę – tzw. nosa alkoholika. Jest to efekt przerostu gruczołów łojowych oraz zwłóknień po stanach zapalanych. Taka forma choroby tkanek miękkich występuje niezbyt często i raczej w przypadku mężczyzn. Niezwykłą rzadkością są tego typu deformacje na twarzach kobiet (na 13 zachorowań – 1 dotyczy kobiety a 12 mężczyzn).
ZOBACZ: Kosmetyki na trądzik różowaty (kremy, maści) – na verdelab.pl
Niestety na chwilę obecną nie ma metod leczenia przyczyny przez którą powstaje trądzik różowaty na nosie, przekształcający się w rhinophymę. Można jedynie leczyć jego objawy:
- mechaniczne usunięcie przerostów,
- przeszczep skóry,
- terapia fotodynamiczna (w początkowym etapie rhinophymy).
Najskuteczniejsza wydaje się być obecnie terapia laserowa (laser Nd:Yg 1444 nm), podczas której można częściowo usunąć przerosłe gruczoły łojowe i czasowo zahamować nadmierną produkcję łoju, co skutkuje zauważalnym zmniejszeniem rozmiarów nosa. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian, konieczne jest powtarzanie zabiegów co 2-3 miesiące, aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów. Zabieg zwykle połączony jest z późniejsza antybiotykoterapią wraz z zabezpieczeniem rany przed wnikaniem drobnoustrojów.
Zobacz też: Maść na trądzik różowaty – jak wybrać najlepszą?
Podsumowanie
Mimo iż trądziku różowatego nie da się całkowicie wyleczyć przy obecnej wiedzy medycznej (ma często podłoże genetyczne), to jednak poprzez stosowanie preparatów miejscowych, leków doustnych czy też terapii laserowej możliwe jest zahamowanie postępów choroby i niwelowanie jej nieestetycznych objawów, szczególnie tych w okolicy nosa, mogących przekształcić się w rhinophymę.