Karmienie naturalne, to okazja do budowania więzi emocjonalnych pomiędzy matką, a dzieckiem. Mleko matki składa się z wody, białek, tłuszczów, cukru, soli mineralnych i witamin. Zawartość poszczególnych składników pokarmu zmienia się pod wpływem zmian w ustroju kobiety oraz pod wpływem zmian w diecie. Jest jedynym fizjologicznym pokarmem odpowiednim pod względem kalorycznym i jakościowym, gotowym do spożycia bez konieczności podgrzewania.
Zalety mleka kobiecego
Szczególnie siara i mleko przejściowe zawierają duże ilości witamin i przeciwciał odpornościowych odpowiedzialnych za ochronę organizmu przed wirusami i bakteriami. Dzieci karmione piersią chorują rzadziej. Z przeprowadzonych badań wynika, że niemowlęta karmione piersią, dzięki prawidłowo ukształtowanej florze bakteryjnej w przewodzie pokarmowym prawie wcale nie chorują na biegunkę i pozostałe choroby układu trawiennego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości ryzyko wystąpienia otyłości, alergii, kamienicy nerkowej, choroby wieńcowej, zapalenia płuc, oskrzeli i astmy będzie minimalne.
Karmienie piersią nie powinno być przerywane nawet w sytuacji, gdy matka zmaga się chorobą. Wręcz przeciwnie, przeciwciała znajdujące się w mleku budują barierę ochronną przed drobnoustrojami.
Nie należy również zapominać, że oprócz przeciwciał pokarm naturalny zawiera duże ilości wody zaspokajające potrzeby niemowlaka, aż do 6 miesiąca. Mleko matki zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe zapewniające prawidłowy rozwój mózgu. Poza tym naturalny odruch ssania trenuje mięśnie aparatu artykulacyjnego, co w przyszłości przyspiesza naukę mowy.
Czy wcześniaka można karmić piersią?
Z karmienia nie powinny rezygnować matki, których dzieci przyszły na świat przed ustalonym terminem porodu. W mleku znajduje się najwięcej przeciwciał chroniących przed chorobami. Pokarm jest lepiej trawiony, dzięki dużej zawartości chloru, sodu i żelaza. W przypadku wcześniaków, których z przyczyn oczywistych nie można przystawić do piersi, najlepiej zdecydować się na odciąganie pokarmu. Na terenie szpitala skorzystać można z laktatorów szpitalnych utrzymujących laktację. Z kolei po powrocie do domu starać się, jak najczęściej stymulować brodawki sutkowe i stopniowo przyzwyczajać dziecko do ssania.
Karmienie piersią – wpływ na zdrowie matki
Okazuje się, że karmienie piersią korzystnie wpływa na zdrowie matki. Przyspiesza powrót do formy w okresie połogu, pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Długofalową zaletą systematycznego przystawiania do piersi jest obniżenie ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów. Z badań wynika, że kobiety decydujące się na naturalne karmienie znacznie rzadziej chorują na nowotwory sutka, jajnika i osteoporozę.
Kobiecego mleka nie da się, zatem porównać z gotowymi mieszankami, nawet tymi z najwyższej półki. Zalety wynikające z naturalnego karmienia są nieocenione, dlatego niemowlaka warto karmić jak najdłużej, najlepiej do 12 miesiąca życia.