10.10.2005 r odbyło się spotkanie rady ekspertów „Advisory Board” powołanej w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego, któremu patronuje firma Wyeth. Debata została zwołana tuż przed przypadającym 12 października Światowym Dniem Chorób Reumatycznych, w celu omówienia największych problemów osób z chorobami reumatycznymi w Polsce. Ze względu na temat spotkania, do udziału w debacie zostali zaproszeni także przedstawicieli pacjentów. Spotkanie zakończyło się podpisaniem Konsensusu Reumatologicznego – dokumentu uwzględniającego najważniejsze wskazówki poprawy sytuacji w dziedzinie reumatologii w Polsce. Inicjator programu, firma Wyeth jest producentem preparatu Enbrel.
Rada Ekspertów „Advisory Board” skupia wybitnych ekspertów w dziedzinie reumatologii oraz specjalistów innych dziedzin m.in. rehabilitacji i psychologii, na co dzień zajmujących się pomocą osobom z chorobami reumatologicznymi w każdym wieku zarówno dorosłym jak i dzieciom. Tylko w takim gronie możliwe jest opracowanie zasad nowoczesnej i kompleksowej terapii odpowiadającej potrzebom pacjentów. Prace rady koncentrują się przede wszystkim na stworzeniu zasad kompleksowej opieki dla pacjentów z chorobami reumatycznymi, uwzględniającej m.in. diagnostykę, leczenie farmakologiczne, rehabilitację, wsparcie psychologiczne oraz edukację.
„Osoby z chorobami reumatycznymi wciąż potrzebują informacji o swoich chorobach. Najbardziej cenne są te, które dają konkretne wskazówki w jaki sposób możemy się leczyć, gdzie szukać pomocy i co jeszcze możemy zrobić aby zyskać siłę i nadzieję, które do życia z bolesną chorobą przewlekłą są niezbędne” powiedziała obecna podczas spotkania pani Mgr Jadwiga Winiarek, Prezes krakowskiego Stowarzyszenia Chorych na Reumatyzm.
Okazuje się, że brak podstawowej edukacji na temat chorób reumatycznych wśród pacjentów to nie jedyna bolączka reumatologii w Polsce, ten sam problem dotyczy lekarzy oraz mimo, że nie odczuwamy takiej potrzeby także szeroko pojętej opinii publicznej. Schorzenia reumatyczne to grupa ponad 200 chorób, których przyczyny wciąż nie zostały poznane i w niektórych przypadkach jednoznacznie ustalone. Oznacza to, że może zachorować każdy kobiety, mężczyźni a nawet dzieci. Choroby reumatyczne dotykają 19% ogółu populacji Polski, są najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu, niepełnosprawności i kalectwa. Atakują nagle, najczęściej wtedy, kiedy ich ofiary znajdują się w szczytowej fazie aktywności społecznej, rodzinnej, zawodowej. Badania naukowe ostatnich lat dowodzą, że najlepsze efekty w leczeniu chorób reumatycznych przynosi zastosowanie terapii biologicznej.
„Moja choroba została zdiagnozowana po roku, mimo to dziś jestem szczęśliwy, ponieważ trafiłem pod opiekę specjalisty, który od razu skierował mnie na najnowocześniejszą terapię lekiem biologicznym Enbrel. Dzięki temu znów poczułem się jak dziecko, która może odkrywać świat, jeszcze niedawno miałem problemy z chodzeniem a dziś mogę nawet biegać” – powiedział pan Bartłomiej Kuchta.
Enbrel jest preparatem należącym do grupy przełomowych leków biologicznych (antycytokinowych) stosowanych w leczeniu RZS i innych chorób reumatycznych. Lek powstał w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych dotyczących przebiegu reakcji zapalnej na poziomie molekularnym. Zastosowanie leku szczególnie w ciężkich postaciach RZS – znacznie zwiększa szanse na skuteczne zapobieganie nieodwracalnym zmianom w stawach prowadzącym do inwalidztwa.
Trudna sytuacja osób dotkniętych chorobami reumatycznymi, wynikająca z niewystarczającego i niełatwego dostępu do skutecznego leczenia, to niestety nie jedyny problem reumatologii w Polsce. Choroby reumatyczne, a w szczególności RZS to schorzenia, w których zarówno wczesna diagnostyka, jak i samo leczenie mogą stwarzać znaczne trudności. Wymagają specjalistycznych badań diagnostycznych oraz wczesnego zastosowania skutecznego leczenia. Z powodu podobieństwa objawów występujących w chorobach reumatycznych i innych jednostkach chorobowych, ostateczna diagnoza jest często odsunięta w czasie.
„Wczesna i prawidłowa diagnoza daje olbrzymią szansę na powstrzymanie rozwoju choroby. Leczenie może być bardzo skuteczne, ponieważ wprowadzono cały szereg leków modyfikujących przebieg choroby. W trudniejszych przypadkach szanse powodzenia dają metody leczenia biologicznego. Mogą one zahamować rozwój choroby. Jeżeli rozpoznanie nastąpi zbyt późno, zmiany stają się nieodwracalne. Dlatego powinniśmy mówić nie tylko o narastającym problemie ale przede wszystkim o sposobach przeciwdziałania. Wierzymy, że podpisany dziś Konsensus Reumatologiczny będzie stanowił pierwszy krok do naszego celu” – prof. dr hab. n. med. Jacek Szechiński, Krajowy Konsultant ds. Reumatologii
W wyniku wczorajszej debaty Advisory Board został podpisany Konsensus Reumatologiczny. Dokument uwzględnia najważniejsze wskazówki poprawy sytuacji pacjentów dotkniętych chorobami reumatycznymi w Polsce. Zalecenia ekspertów koncentrują się na trzech obszarach: zwiększeniu dostępu do edukacji nt. chorób reumatycznych w Polsce; upowszechnianiu zasady kompleksowej terapii chorób reumatycznych – obejmującej leczenie farmakologiczne, a w tym dostęp do nowoczesnej terapii biologicznej, rehabilitację oraz wsparcie psychologiczne; przeciwdziałaniu obniżaniu jakości życia osób chorych na choroby reumatyczne.
(źródło: Point Of View)