Zapobieganie nieplanowanej w danym momencie ciąży to bezspornie najważniejszy powód stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Ale nie tylko! Mniej dokuczliwe miesiączki, poprawa wyglądu i lepsze samopoczucie – okazuje się, że dla wielu z nas to kluczowe korzyści, płynące ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych. 26 września po raz kolejny będziemy obchodzić Światowy Dzień Antykoncepcji. To dobra okazja do tego, by przyjrzeć się uważniej temu, które z pozaantykoncepcyjnych efektów stosowania tabletek Polki uważają za najważniejsze.
Szukamy możliwości regulowania cyklu
Tabletki antykoncepcyjne są postrzegane jako jedna z najlepszych metod walki z dolegliwościami związanymi z miesiączką i nieregularnym cyklem – tak wynika z najnowszego badania OmniPBS, przeprowadzonego we wrześniu 2018r. w ramach kampanii Antykoncepcja Szyta Na Miarę. Ponad połowa Polek uczestniczących w badaniu (51%) uważa, że regulacja cyklu miesiączkowego to najważniejsza pozaantykoncepcyjna właściwość pigułek antykoncepcyjnych. Można przypuszczać, że jest ważnym atrybutem dla kobiet cierpiących na nieregularne cykle. Choć nie jest to przypadłość niebezpieczna dla zdrowia (o ile nieregularność nie objawia się np. bardzo krótkimi cyklami i 2-3 miesiączkami w miesiącu), to bywa kłopotliwa dla codziennego funkcjonowania. Doustna antykoncepcja hormonalna pozwala na jego wyregulowanie.
Mniej uciążliwe miesiączki? Bardzo proszę!
Okazuje się, że Polki doceniają też skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w radzeniu sobie ze zmniejszaniem obfitości krwawienia miesiączkowego (ważne dla 39% badanych), skróceniu czasu trwania miesiączki (istotne dla 35% kobiet), zmniejszeniu bolesności miesiączkowania (na tę korzyść jako najważniejszą wskazuje 32% pań) oraz złagodzenie PMS (ważne dla 14% uczestniczek badania). Te zalety potwierdzają obserwacje ginekologów, podkreślających, że tabletki antykoncepcyjne są jedną z najlepszych metod leczenia problemów związanych z miesiączką. Zmniejszają intensywność i czas trwania krwawienia, co stanowi zaletę dla kobiet anemizujących się w czasie obfitych miesiączek. Ból brzucha w czasie okresu, występujący u nawet 60 – 70% młodych kobiet to efekt podwyższonego stężenia prekursorów prostaglandyn, które podczas miesiączki przekształcają się do prostaglandyn, skutkując intensywnymi skurczami macicy, zmniejszeniem przepływu krwi i zwiększoną wrażliwością nerwów obwodowych, a w konsekwencji – subiektywnym odczuwaniem bólu. Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych ograniczają wytwarzanie prostaglandyn i tym samym zmniejszają skurcze macicy oraz ból. Podobnie jest w przypadku PMS – doustna antykoncepcja hormonalna może pomóc w łagodzeniu jego objawów, dzięki utrzymaniu stałego stężenia hormonów we krwi.
Stawiamy na dobry wygląd i samopoczucie
Oprócz kwestii zdrowotnych, ważne są dla nas skutki stosowania tabletek antykoncepcyjnych, które korzystnie wpływają na to, jak wyglądamy i jak się czujemy. 27% Polek uważa, że najważniejszą korzyścią jest poprawa wyglądu skóry i włosów w efekcie przyjmowania pigułek. Dzieje się tak, gdyż niektóre tabletki antykoncepcyjne wykazują działanie antyandrogenne, zmniejszając wydzielanie sebum, prowadząc do poprawy stanu skóry i włosów. Pozwalają także walczyć z trudnymi przypadkami skóry łojotokowej i trądzikowej oraz… hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem. Tabletki z formułą 2mgCMA/0,03mgEE bardzo dobrze wpływają na redukcję hirsutyzmu – już po 6 cyklach stosowania liczba kobiet z tą dolegliwością zmniejszyła się o 70 procent! Według badań Omni PBS, ten skutek stosowania pigułek jest ważny dla co 10. z nas (14%)! Blisko 1/5 Polek (17%) wskazuje też na brak wpływu tabletek na masę ciała jako ważną właściwość. Co 5. Polka uważa za bardzo ważne to, że tabletki antykoncepcyjne nie obniżają libido, co mogłoby wpływać na jakość ich życia seksualnego. 12% badanych podkreślało, że jednym z najistotniejszych dla nich skutków stosowania pigułek jest z kolei poprawa samopoczucia. Wygląda więc na to, że oprócz tego, że chcemy dobrze wyglądać stosując tabletki antykoncepcyjne, zależy nam na tym, by dobrze się czuć – w swojej skórze i w relacjach intymnych.
Im lepiej dobrane tabletki, tym wyraźniejsze korzyści
Od czego zależy to, czy i jakie korzyści pozaantykoncepcyjne odczuje użytkowniczka tabletek? Prof. Violetta Skrzypulec – Plinta, ginekolog i endokrynolog, podkreśla, że kluczowe znaczenie ma ich właściwy dobór: – Maksimum korzyści pozaantykoncepcyjnych odczujemy wówczas, gdy tabletki zostaną starannie dobrane do naszych potrzeb. Zależy nam na poprawie wyglądu skóry i włosów poprzez redukcję lub całkowite wyeliminowanie trądziku, łojotoku i nadmiernego owłosienia? Chcemy uniknąć negatywnego wpływu tabletek na libido? Dokuczają nam bolesne, nieregularne miesiączki? Obawiamy się wzrostu masy ciała? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, warto rozważyć tzw. antykoncepcję uniwersalną, zawierającą dawkę 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg chlormadynonu octanu. Tabletki uniwersalne stosuje się w schemacie 21 tabletek + 7 dni przerwy, w trakcie której występuje krwawienie. A dla kogo najlepsza będzie antykoncepcja ultralekka, o najniższej dawce etynyloestradiolu (zawiera go 0,015 mg) i gestodenu (zawiera go 0,06 mg), stosowana w schemacie 24 + 4? Dla kobiet rozpoczynających stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Ultralekka tabletka zdecydowanie pozytywnie wpłynie na skrócenie czasu trwania i obfitości miesiączek – to dobra propozycja dla kobiet z obfitymi i przedłużającymi się miesiączkami, które mogą się z tego powodu anemizować. Kolejny plus to krótka przerwa w przyjmowaniu dawek hormonów, pomagająca redukować lub eliminować migrenowe bóle głowy, które pojawiały się przed miesiączką. Antykoncepcja ultralekka jest bardzo dobrze tolerowana, a zatem u stosujących ją kobiet ryzyko wystąpienia bólów głowy, piersi, nudności czy wzrostu masy ciała jest bardzo małe. Badania wykazały, że u pacjentek stosujących antykoncepcję ultralekką działania niepożądane są znacząco redukowane. O tym, która opcja będzie najlepsza dla kobiety, najlepiej jest decydować wspólnie z ginekologiem.
*W tekście wykorzystano wyniki badania OmniPBS, zrealizowanego przez PBS w ramach kampanii „Antykoncepcja Szyta Na Miarę” w dniach 07 – 09.09.2018 r. na ogólnopolskiej próbie 377 kobiet w wieku 18 – 55 lat.