Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia jest odpowiednia ochrona i pielęgnacja stóp. O skórę stóp trzeba dbać szczególnie latem, gdyż wtedy nasilają się ich choroby. O tej porze roku mamy problemy z ich nadmierną potliwością zaś nieodpowiednia pielęgnacja paznokci stóp może być również przyczyną ich wrastania.
Niedopasowane buty (zbyt obcisłe, za małe lub za duże) mogą czasem doprowadzić do zniekształcenia palców i rozwoju bolesnych obrzęków, odcisków, otarć czy pęcherzy . Dobrze dobrane buty, nie tylko ładnie wyglądają, ale również chronią stopy, a jednocześnie dają im oddychać. Unikajmy noszenia butów plastikowych.
- Kupując buty, należy upewnić się, że są wygodne, odpowiedniego rozmiaru i dość szerokie, by umożliwić oparcie wszystkich palców.
- Buty o wąskich noskach i wysokich obcasach można nosić tylko wówczas, kiedy nie ma konieczności dłuższego stania czy chodzenia. W przeciwnym razie łatwo o urazy stóp, a wymuszona, nienaturalna postawa, może prowadzić do bólu nóg, pleców i głowy.
- Wiele osób bardzo lubi chodzić na bosaka, jednak nawet w mieszkaniu – można łatwo uszkodzić w ten sposób skórę na stopach.
- Noszenie skarpetek lub rajstop, pomaga uniknąć powstawania pęcherzy i odcisków. Konieczne jest chronienie stóp przed gorącem. Należy nosić buty na plaży i na gorącym chodniku i smarować stopy kremem ochronnym.
- Bardzo niekorzystnie wpływa również zbyt długie siedzenie ze skrzyżowanymi nogami, jak i noszenie zbyt obcisłych skarpetek. Najzdrowsze jest noszenie skarpet z włókien naturalnych – bawełny lub wełny – wchłaniających wilgoć lepiej niż włókna sztuczne.
Bardzo ważne jest codzienne mycie stóp w ciepłej, ale nie gorącej wodzie (ok. 40-45 stopni).
- Na początek, przez 10 minut należy wymoczyć nogi w wodzie z dodatkiem soli do kąpieli stóp np. z zawartością soli mineralnych, która czyni skórę delikatną, gładką i jędrną.
- Następnie delikatnie pocierając usunąć twardy naskórek. Najlepszym do tego celu jest pumeks lub metalowa tarka. Trzemy delikatnie, tyko w jednym kierunku. Nie wolno wycinać odcisków, może to spowodować uszkodzenie skóry. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc lekarza.
- Jeśli musimy usunąć jedynie martwy naskórek, najlepszy do tego jest peeling do stóp.
- Aby uniknąć narastania zrogowaciałego naskórka możemy stosować zmiękczający krem do stóp (np. z mocznikiem).
- Po wymoczeniu, gdy paznokcie nie są już twarde, obcinamy je, używając ostrego obcinacza (pamiętaj o obcinaniu paznokci w linii prostej, bez zaokrągleń) a następnie opiłowujemy. Przycinajmy paznokcie regularnie, ale nie zbyt krótko, aby uniknąć uszkodzeń skóry pod paznokciami. Zawsze obcinamy je prostopadle do osi palca.
- Potem osuszamy stopy. Aby skóra była delikatna i gładka, wmasowujemy znaczną ilość kremu. Krem nakładamy od czubków palców ku górze (nie nakładamy kremu pomiędzy palce, ponieważ może być to przyczyną infekcji).
- Nadmierne pocenie się stóp, tak często nasilające się w okresie lata, zazwyczaj nie jest objawem choroby. Jest nie tylko nieprzyjemne, ale również sprzyja chorobom, takim jak zakażenia bakteryjne i grzybicze. Leczenie polega zazwyczaj na łagodzeniu objawów. Używanie dezodorantów antyperspiracyjnych do stóp pozwala zachować świeżość przez wiele godzin. Najskuteczniejsze są preparaty zawierające połączenie środków zmniejszających pocenie i przeciwgrzybiczych.