Łupież pstry to dolegliwość, która kojarzy nam się z dolegliwościami skóry głowy, nic bardziej mylnego. Łupież pstry to zakażenie grzybicznym gatunkiem Malassezia globosa lub Malassezia furfur, głównie skóry występującej na klatce piersiowej. Wiele osób zastanawia się jak wygląda łupież pstry. Są to brunatne, różowe, czerwone, lekko łuszczące się plamki na skórze, stąd też nazwa – łupież pstry.
Łupież pstry – objawy
Wiedząc, jak wygląda łupież pstry, można łatwo go zdiagnozować. Do bardzo charakterystycznych objawów należą:
- pojawiające się plamy głównie na klatce piersiowej, choć mogą rozlewać się na inne części ciała tj.: kark, plecy, pachwiny, a nawet twarz. Plamy te są zazwyczaj w kolorze brunatnym, beżowym, różowym lub czerwonym, nieraz nawet białym o wyraźnie zaznaczonych, jaśniejszych brzegach. Ponadto występujące niedoskonałości skórne mogą się ze sobą łączyć i zlewać tworząc dość brzydko wyglądające wzory na skórze. Wielkość jednej plamy to mniej więcej od 3mm do 4mm,
- latem plamy na skórze stają się dużo bardziej jasne niż pozostała część opalonej skóry, co jest też bardzo charakterystyczne dla tej choroby. Jest to wynik blokowania syntezy melatoniny przez grzyby wywołujące łupież pstry,
- plamy, które pojawiają się przy łupieżu pstrym są szorstkie, suche, niemiłe w dotyku i przede wszystkim łuszczą się,
- plamom zwykle towarzyszy nieprzyjemny i dokuczliwy świąd.
Pierwsze objawy łupieżu pstrego
Zazwyczaj pierwsze objawy łupieżu pstrego to brunatne plamki pojawiające się w okolicach dekoltu, karku, pleców. Zmiany skórne dodatkowo mogą się ze sobą zlewać, przy czym bardzo często swędzą lub pieką. Świąd ustępuje wraz z wydzielaniem potu. Objawy łupieżu pstrego są dość jednoznaczne, dlatego nie warto odkładać wizyty u lekarza.
Objawy łupieżu pstrego – reakcja
Jeśli zauważysz na swojej skórze pierwsze objawy łupieżu pstrego, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje chorobę i szybko rozpocznie leczenie, które jest dość długotrwałe. Lekarz rodzinny bądź lekarz specjalista dermatolog zazwyczaj dokonuje wywiadu z pacjentem, a następnie ogląda zmiany skórne. Nieraz dokonuje diagnozy na podstawie Lampy Wooda. W przypadku gdy mamy do czynienia z łupieżem pstrym plamy charakterystycznie świecą kolorem żółto zielonym. Można również do rozpoznania wykorzystać roztwór jodyny, pod którego wpływem plamy świecą fluorescencyjnie w żółtym i ceglanym kolorze. Specjalista dermatolog w przypadku wątpliwości, czy są to objawy łupieżu pstrego, przeprowadza diagnostykę w postaci pobrania materiału i mikroskopowego badania.
Łatwy do rozpoznania świąd pstry jest bardzo uciążliwy dla pacjentów, wygląda nieestetycznie, swędzi, łuszczy się i powoduje kompleksy. Nie jest też dobrą wiadomością fakt, że choroba ta dość często powraca, a cały proces leczenia trzeba rozpoczynać od nowa. Dlatego trzeba jednoznacznie stwierdzić, że nie istnieją sposoby domowego leczenia łupieżu pstrego, można jedynie wyleczyć go wyłącznie zgłaszając się do lekarza specjalisty. Lekarz zastosuje stosowne leczenie, najczęściej w postaci miejscowych środków przeciwgrzybiczych, które przyjmuje się systematycznie przez okres 2-4 tygodni, w przypadku, gdy po tym czasie choroba nie ustępuje lekarz włącza leczenie ogólnoustrojowe. Ważne jest również, aby w trakcie leczenia zachowywać się w sposób, który może znacznie przyspieszyć cały jego proces np. noszenie zwiewnych, nie obcisłych, ubrań, dokonywanie częstej zmiany bielizny, a nawet stosowanie odpowiedniej diety, która pozwoli zmniejszyć stopień tłustości skóry. Krótko mówiąc należy zadbać o siebie, pielęgnować skórę i uważać na to, co jemy. Po wyleczeniu łupieżu pstrego należy także zadbać o profilaktykę, ponieważ choroba ta często nawraca. Należy więc dokładnie zdezynfekować pościel i ubrania, korzystać z odpowiednich mydeł, szamponów, kosmetyków oraz uważać na czystość odwiedzanych salonów kosmetycznych, fryzjerskich czy na przykład basenów.
Zobacz dobre szampony na łupież pstry: https://verdelab.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/lupiez-pstry/szampony-na-lupiez-pstry/
Łupież pstry – czy jest zaraźliwy?
Łupieżem pstrym można zarazić się na basenach, korzystając z solariów, gabinetów kosmetycznych czy fryzjerskich, na przykład podczas masażu. Warto być czujnym i zwracać szczególną uwagę na higienę oraz sposób przeprowadzania dezynfekcji przez osoby świadczące nam usługi.
Podsumowanie
Łupież pstry to choroba uciążliwa, powracająca, dotykająca głównie ludzi młodych w procesie dojrzewania i zmian hormonalnych, stąd tak ważna jest profilaktyka i dbałość o higienę osobistą.