Idealna, gładka skóra to rzadkość. Tu za tłusta, tam za sucha, w innym miejscu zbyt wrażliwa, a jeszcze innym po prostu już nie tak elastyczna, jak dawniej. Wielu problemom pomoże odpowiedni krem. A jaki jest najlepszy? Skuteczny.
Dzięki pracy firm dermatologicznych i kosmetologicznych nad formułami i innowacyjnymi systemami, kremy do skóry są wypełnione substancjami, które zapewniają niezłe rezultaty. Ale główny warunek jest taki, że należy kremów używać regularnie. Jakich kremów powinno się stosować przy różnych problemach z cerą?
Jeśli skóra jest sucha i napięta
Zdarza się to zwłaszcza w lecie po nadmiernym opalaniu, ale bywa też efektem niesprzyjających warunków w zimie. By skóra przestała przypominać pergamin, najczęściej wystarczy sięgnąć po kremy nawilżające oraz lekko natłuszczające z substancjami zatrzymującymi wodę w naskórku.
W ich składzie szukać należy kwasu hialuronowego, mocznika, ceramidów, glicerolu, witaminy E. Składniki te nie tylko wpłyną na odpowiednie nawilżenie skóry, ale również wzmocnią jej ochroną warstwę hydrolipidową. W przypadku skóry mocno przesuszonej warto zastosować intensywne nawilżające kremy z apteki, które zawierają więcej aktywnych składników o bardziej dogłębnym działaniu.
Jeśli skóra jest trądzikowa
Mają ją nie tylko nastolatki. Na wypryski często skarżą się kobiety po trzydziestce. Głównym winowajcą jest tu stres. Pobudza on wydzielanie męskich hormonów – androgenów – sprzyjających nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. W efekcie skóra błyszczy i pojawiają się zmiany trądzikowe, zaskórniaki i pryszcze. Często również skóra bywa przesuszona przez kosmetyki i leki przeciwtrądzikowe. Dlatego kremy do takiej skóry powinny nie tylko regulować wydzielanie łoju, działać antybakteryjnie, ale również ją nawilżać i łagodnie złuszczać.
Jeśli skóra ma skłonność do zmarszczek
Nie da rady zapobiec ich powstawaniu, ale ten proces można spowolnić. Właściwości przeciwdziałające objawom starzenia się skóry mają antyutleniacze – witaminy C i E, flawonoidy z soi, zielonej herbaty, liści winogron. Niszczą wodne rodniki, zapobiegając w ten sposób reakcji utleniania – jednej z przyczyn starzenia się skóry.
Substancje odmładzające skórę to również koenzym Q 19, retinol, peptydy. Pobudzają one dnowę komórek i produkcję wypełniającego zmarszczki kolagenu. Ma je w składzie większość kosmetyków odmładzających. Warto zacząć je używać, gdy na skórze pojawiają się pierwsze oznaki upływającego czasu.
Jeśli skóra jest szara i zmęczona
Aby wrócił jej zdrowy kolor i nabrała świeżości, trzeba postawić na więcej snu oraz ruch na świeżym powietrzu. Prócz tego dobrze skórze zrobią kosmetyki energetyzujące i detoksykacyjne z witaminą C. Poprawią mikrokrążenie, rozjaśnią cerę i przywrócą jej koloryt. Warto też spróbować kosmetyków rozświetlających, które nawilżą skórę i dodadzą jej świeżości oraz blasku.
Gdy skóra ma plamy i przebarwienia
Pojawiają się z różnych przyczyn, nie tylko po nadmiernym opalaniu się, ale także u kobiet w ciąży, po niektórych lekach hormonalnych lub nadciśnieniowych. Mogą być pamiątką po stanach zapalnych, trądziku. Można je rozjaśnić, stosując regularnie kremy z substancjami wybielającymi. W wielu przypadkach, gdy zmiany skórne nie są zbyt głębokie, wystarczy zwykły krem na przebarwienia.
Kuracja musi trwać jednak co najmniej kilka tygodni, a w przypadku głębszych zmian – miesięcy. Potem należy się bardzo pilnować, żeby nie dopuścić do ich ponownego nawrotu. Trzeba unikać słońca i chronić się kremem z wysokim filtrem. Można też stosować kremy, które zapobiegają powstawaniu przebarwień.
Gdy skóra jest swędząca, zaczerwieniona, łuszcząca się
Dzieje się tak, gdy uszkodzona zostaje ochronna warstwa hydrolipidowa skóry. To ona chroni przed wysychaniem i rogowaceniem. Wówczas czynniki drażniące dostają się w głąb skóry i mogą wywołać podrażnienie.
Jeśli zlikwidujemy przyczynę i naprawimy barierę ochronną, podrażnienie powinno ustąpić. Przede wszystkim skórę trzeba dobrze nawilżyć i natłuszczać tzw. emolientami – preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej.
Krem to… nie wszystko
Sam krem ma dobroczynny wpływ na stan skóry, ale nie będzie w stanie całkowicie poprawić jej wyglądu. Wynika to z ograniczonego charakteru działania, które wpływa przede wszystkim na naskórek. Dalej substancjom aktywnym trudniej jest przeniknąć. I dlatego warto pomyśleć nad wzmocnieniem działania poprzez dodatkowe preparaty w tabletkach, ćwiczenia lub zmianę diety.
Skóra nie przepuszcza do swego wnętrza zbyt wielu substancji. Ma to swoje dobre strony. W ten sposób broni się przed inwazją szkodliwych czynników z zewnątrz, ale jednocześnie nie daje szans, by wniknęły w nią dobroczynne substancje z kremów. Dlatego warto pomyśleć nad stosowaniem nutrikosmetyków. To tabletki zestawów witamin i minerałów, w których składniki zostały tak dobrane, by działać na konkretne problemy skóry. Żeby efekty działania tabletek stały się widoczne, trzeba czasu. Powinno się je stosować przez kilka tygodni. Dodatkowo warto również pamiętać o ćwiczeniach.