Włosy i dobrze dobrana fryzura to ważne elementy osobistego wizerunku. Kiedy zaczynają wypadać, pogarsza się zdecydowanie nasze samopoczucie, także psychiczne. Szacuje się, że problem łysienia może dotyczyć aż 70% mężczyzn i 40% kobiet. Przyczyn wypadania włosów może być wiele. By zatrzymać ten proces, wiele osób sięga po reklamowane suplementy diety oraz kosmetyki do włosów, które nie zawsze pomagają. Dużym wsparciem za to, jak pokazuje praktyka, są zabiegi oferowane przez nowoczesne gabinety medycyny estetycznej.
Zdrowe włosy
Od 100 do 150 tysięcy włosów tyle średnio ma na głowie dorosła osoba. Najwięcej włosów mają blondynki, najmniej osoby o rudym odcieniu. Na zdrowej głowie ok 85% włosów jest w fazie wzrostu. Każdy włos po intensywnej fazie wzrostu przechodzi w tzw. stan spoczynku i wypada. Potem, jeśli wszystko działa, jak należy, na jego na miejsce w mieszku włosowym wyrasta kolejny włos. Uważa się, że utrata ok. 100 włosów dziennie to normalny proces.
Co może być przyczyną ich wypadania?
Na jeden cm2 skóry głowy przypada około 1000 mieszków włosowych. Wraz z wiekiem część z nich przestaje być aktywna. Z tego powodu częściej problem utraty włosów dotyczy osób dojrzałych. U podstaw wzmożonego wypadania włosów leżeć może jednak wiele innych przyczyn. Nieodpowiednia dieta, przyjmowanie niektórych leków, współwystępujące choroby czy wreszcie nieprawidłowa pielęgnacja. Utrata gęstości tzw. łysienie najczęściej bywa jednak powiązane ze starzeniem się organizmu i powiązanych z nim zmian w gospodarce hormonalnej. Dwa najpopularniejsze rodzaje łysienia to łysienie plackowate i łysienie androgenowe. To duży problem estetyczny, zdrowotny, ale i mentalny. Włosy to istotny element naszego wizerunku, a szacuje się, że problem łysienia może dotyczyć aż 70% mężczyzn i 40% kobiet. Łysienie plackowate zwykle ma tło autoimmunologiczne i zaczyna się nagle. Najpierw powstaje jedno ognisko, ale zdarza się, że pojawiają się kolejne. Jeśli pacjent nie podejmie leczenia w odpowiednim momencie, ryzykuje całkowite wyłysienie. Drugą bardzo uciążliwą i często spotykaną formą łysienia jest łysienie androgenowe, które także może mieć różne przyczyny. Ta popularna choroba jest jednak w większości wypadków uwarunkowana genetycznie. Zdarza się, że ma związek z takimi problemami zdrowotnymi, jak np. zespół pęcherzykowatego zwyrodnienia jajników, czy zespół Cushinga.
Leczenie łysienia należy bezwzględnie rozpocząć po dokładnej diagnostyce przeprowadzonej w gabinecie dermatologa. – To taka przypadłość, dla której nie istnieje jeden przepis na wyleczenie. Wiele zmiennych wpływać może na skuteczność terapii, począwszy od wieku, a skończywszy na wspomnianych już chorobach towarzyszących. Bardzo często terapia, by była skuteczna, powinna być połączona z farmakologią – mówi dr n. med. dermatolog, ekspert medycyny estetycznej Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie. Co obejmuje diagnoza? M.in. przyczynę oraz stopień zaawansowania procesu łysienia, wyniki badań laboratoryjnych z krwi, ocenę ilościową i jakościowa włosów (Trichogram – badanie włosa), a także wywiad związany z codzienną pielęgnacją (mycie, kosmetyki), jak i dietą.
Czy szampon to najlepsze rozwiązanie?
Na rynku dostępnych jest wiele linii produktów stworzonych z myślą o rozwiązaniu problemu wypadania włosów. – Stosowanie szamponów przeciwko łysieniu może nie przynieść pożądanych rezultatów. Chociaż wiele preparatów zawiera substancje oczyszczające i pobudzające skórę głowy czy też stymulujące porost włosów to bez trafnego zdiagnozowania przyczyny utraty włosów ciężko jest je właściwie dobrać – dodaje ekspert, dr n. med. dermatolog Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie.
Jeśli jednak mimo wszystko planujemy samodzielny zakup szamponu, peelingu czy odżywki przeciwko wypadaniu włosów warto wybierać spośród dermokosmetyków z substancjami aktywnymi.
Mezoterapia – mobilizacja skóry głowy
W gabinetach medycyny estetycznej jednym z popularniejszych zabiegów wykonywanych w przypadku nadmiernej utraty włosów jest mezoterapia. Ostrzykiwanie skóry na głowie z wykorzystaniem substancji zwiększających ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych, pomaga zmobilizować mieszki włosowe i stwarza optymalne warunki do ich ponownego wzrostu. By maksymalnie skorzystać z profitów, jakie przynieść może ten zabieg należy się zgłosić do dermatologa odpowiednio wcześniej, bo mezoterapia działa w miejscu, gdzie jeszcze włosy rosną, by je zagęścić i wzmocnić. Ceny zabiegów zaczynają się od 200 złotych. Trzeba go powtarzać…
Osocze bogatopłytkowe – broń XXI wieku
Z wiekiem zmniejszają się zdolności regeneracyjne zarówno skóry, jak i włosów. Dlatego także zabieg osoczem bogatopłytkowym to dobry pomysł na działanie wzmacniające. Bardzo ważne jest, by pozyskany materiał był odpowiednio skoncentrowany – czyli bogaty w płytki krwi i faktory wzrostu. Taka terapia wzmacnia cebulki włosowe oraz stymuluje wzrost nowych włosów. Zabieg polega na pobraniu krwi pacjenta, odseparowaniu osocza przy użyciu specjalnego systemu i zestawów, a następnie „ostrzyknięciu” skóry głowy. Efekt jest rozłożony w czasie. Pierwszych pozytywnych zmian możemy się spodziewać po miesiącu, a w niektórych przypadkach ostateczny efekt może się pojawić nawet po roku od zabiegu. Włosy po kuracji są znacząco wzmocnione oraz zagęszczone. Cena jednego zabiegu waha się w granicach od 700 do 2500 zł. Zależy ona głównie od jakości, ilości oraz koncentracji pozyskanego osocza. To z kolei związane jest z tym jakiego użyjemy zestawu i systemu, dzięki któremu pozyskiwane jest osocze. Te parametry oczywiście przekładają się na liczbę zabiegów, jakie pacjent będzie musiał wykonać, by uzyskać pożądany efekt, dlatego warto na to zwracać uwagę i dopytać przed podjęciem decyzji o rodzaju zabiegu.
Przeszczep
Istnieje jeszcze Regenera Activa – metoda, która opiera się na autologicznnym przeszczepie komórek. W przypadku tej terapii pacjent jest jednocześnie dawcą, jak i biorcą materiału biologicznego. W ramach zabiegu pozyskiwane są w unikalny sposób z organizmu pacjenta komórki progenitorowe, macierzyste oraz czynniki wzrostu. Taka metoda gwarantuje im ponad 90% przeżywalności. Następnie taki „materiał” wstrzykiwany jest w skórę głowy pacjenta by sprowokować procesy naprawcze. Ten proces hamuje wypadania włosów, jak i stymuluje ich wzrost, co sprawia, że często są one gęstsze. Efektów po tym bezbolesnym zabiegu można spodziewać się już po pierwszej sesji i są one widoczne po około miesiącu po jego wykonaniu.
Profilaktyka, czy to możliwe?
Ważnym czynnikiem wspierającym leczenie łysienia jest odpowiednia dieta. Warto jeść często pokarmy, które zawierają witaminę B6 (marchew, groszek, otręby, kasza gryczana, orzechy), witaminę E (migdały, brokuły, szpinak etc.). Bardzo ważny jest odpowiedni poziom witaminy D – dlatego wskazane są częste spacery i kontakt ze słońcem, ale nie opalanie się. Najlepszymi przyjaciółmi powinny stać się pełnoziarnisty owies, skrzyp polny i pokrzywa, bo zawierają cynk, jod, żelazo, dwutlenek krzemu. Warto unikać picia zbyt dużej ilości kawy, herbaty oraz alkoholu. Niezbyt dobrze działa na włosy namiar słodyczy, spożywanie tłustych potraw i warzyw zawierających szczawiany: rabarbar, botwinka, szpinak czy szczaw. Kondycję włosów poprawia urozmaicona dieta obejmująca ryby morskie i łososia, bo zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 białko, witaminy z grupy A, D oraz witaminy z grupy B. Wpływają one korzystnie na stan włosów, ale też co bardzo ważne, na ukrwienie skóry głowy.
Jak właściwie dbać o włosy?
Odpowiednia pielęgnacja włosów to z pewnością dobra profilaktyka. Pozytywne rezultaty uzyskuje się, stosując szampony np. z aminexilem oraz okresowo także szampony przeciwłupieżowe. Na co dzień warto wybierać do mycia preparaty, które zawierają biotynę, witaminy oraz makro i mikro elementy.
– Poza codzienna profilaktyką zachęcam do korzystania z możliwości, jakie niesie nowoczesna medycyna estetyczna w obszarze leczenia łysienia. W wielu przypadkach, jeśli dokonamy diagnozy i odpowiednio wcześnie podejmiemy leczenie, udaje się zatrzymać i zminimalizować proces wypadania włosów na wiele, wiele lat – dodaje na koniec ekspert dr n. med. dermatolog, Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski w Warszawie