Do rodziny fiołków należy ponad 800 roślin, kwiatów, ziół, pnączy a nawet drzew. Są wśród nich min. begonia czy papaja. Fiołek był od wielu wieków wykorzystywany jako składnik perfum, środków farmaceutycznych, afrodyzjaków, słodyczy, likierów. Do produkcji perfum wykorzystywany był już w starożytności przez Arabów. Starożytni Grecy wierzyli, że fiołek to kwiat płodności. Tak Grecy jak i Rzymianie pili wino z fiołków.
Fiołek był symbolem Bonapartych. Po separacji z Napoleonem cesarzowa Maria Luiza stworzyła w Parmie „przemysł” fiołkowy. Działa on dobrze do dziś. Słodki fiołek wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym rośnie w Europie, Azji i północnej Afryce. W przemyśle perfumeryjnym wykorzystuje się głównie fiołek uprawiany we Włoszech i we Francji tzn. fiołek Parma i fiołek Victoria.
W produkcji perfum wykorzystywane oprócz kwiatów są również liście, które mają ziołowy zapach z nutami ziemi. Kwiaty mają bogaty, słodki kwiatowy zapach. Często mieszany on jest z tuberozą, bazylią, hiacyntem. Naturalny olejek jest bardzo kosztowny. Coraz częściej stosuje się syntetyczny olejek fiołkowy.
Olejek fiołkowy wykorzystano w produkcji:
Quelques Fleurs – Houbigant (1912), Soir de Paris – Bourjois (1928), L’interdit – Givenchy (1957) J’Adore – Christian Dior, Sexy Graffiti – Escada, Amarige de Givenchy – Givenchy, l’Interdit – Givenchy (1957), Envy – Gucci, 1000 – Jean Patou (1972), Flower By Kenzo – Kenzo, Butterfly – Lolita Lempicka, 1881 Pour Femme – Nino Cerruti, Ultraviolet – Paco Rabanne, Paloma Picasso – Paloma Picasso (1984), Paris – Yves Saint Laurent (1983), Romance – Ralph Lauren.