Król mody, najbardziej wpływowy projektant w historii, producent strojów, akcesoriów, gotowej odzieży, biżuterii, kosmetyków i perfum, Yves Saint Laurent urodził się w 1936 roku, w Oranie, w Algierii.
W 1954 roku przyjechał do Paryża, gdzie podjął naukę w szkole projektowania Chambre Syndicate de la Haute Couture. Już w tym samym roku zdobył główną nagrodę przyznawaną przez International Wool Secretariat za asymetryczną suknię koktajlową. Natychmiast też rozpoczął pracę dla Christiana Diora jako jego pierwszy asystent i projektant Haute Couture. W 1958 roku zaprojektował swą pierwszą kolekcję, którą rozsławiła suknia w kształcie trapezu. W 1957 roku, po śmierci Diora, Yves Saint Laurent został wybrany na jego następcę.
W 1961 roku Saint Laurent postanawia założyć własną firmę i dom mody finansowane przez amerykańską firmę kosmetyczną Charles of the Ritz.
W rok później odbył się pierwszy pokaz mody YSL a już w 1964 roku na rynku pojawiły się jego pierwsze perfumy Y. W 1964 roku Yves Saint Laurent otwiera Rive Gauche – swój pierwszy sklep z odzieżą gotową. Nazwę tę noszą też jego perfumy wprowadzone na rynek w 1971 roku. Jego inne propozycje zapachowe dla kobiet to: Paris, Yvresse, In Love Again, Vice Versa. W 1983 roku Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku organizuje wystawę YSL. Jest to pierwsza w historii tego muzeum wystawa żyjącego projektanta mody. W 1996 roku Yves Saint Laurent jako pierwszy projektant Haute Couture prezentuje swoją kolekcję w internecie.
Wyrafinowane kreacje Saint-Laurent’a zawsze dziwiły, zachwycały i szokowały. To właśnie on wylansował wieczorowe spodnie i czarne smokingi dla pań a także przezroczyste bluzki.
7 stycznia 2002 Yves Saint Laurent ogłosił, że odchodzi na emeryturę. Zamykana jest pracownia projektów artystycznych „Yves Saint-Laurent Haute Couture”, Haute Couture stanowił on jednak tylko kilka procent całego imperium YSL. Pozostaje linia pret-`a-porter, oferująca gotową odzież.
Logo YSL z pewnością pozostanie na rynku. Prawa do niego ma obecnie Gucci, producent perfum, kosmetyków i akcesoriów. W 1995 roku sprzedaż YSL wyniosła 837 milionów dolarów, z czego 80% stanowiła sprzedaż kosmetyków i perfum. Kosmetyki YSL pozostaną więc na pewno.
Opium
Niewiele perfum wywoływało tyle zachwytów i otoczone było mgiełką tajemnicy, magii i egzotyki. Uznane przez wielu za „skandaliczne”, perfumy Opium, pojawiły się w 1977 roku. Są wyrazem fascynacji Orientem i głębokiego zrozumienia przez Saint-Laurent’a natury kobiety, jej ukrytych emocji i niewytłumaczalnych pasji. Orientalny, korzenny, owocowy i kwiatowy Opium przypomina delikatność ogrzanych słońcem owoców i korzeni.
Nuty głowy: tangerynka.
Nuty serca: mirt, jaśmin.
Nuty bazy: wanilia.