Menopauza jest nieuniknionym etapem w życiu każdej kobiety, a związane z nią uciążliwe symptomy mogą dawać się we znaki nawet przez 10 lat. Czy warto cierpieć tak długo? Niekoniecznie. Na rynku pojawiła się niedawno nowa forma hormonalnej terapii zastępczej (HTZ): klasyczną tabletkę zastąpiły wygodne w użyciu plastry, takie jak np. Fem7 Combi.
Przyklej zdrowie
Plastry – do niedawna kojarzone wyłącznie z ochroną ran i zadrapań – teraz przyjmują nową funkcję. Wielu palaczy chcących rozstać się z nałogiem sięga po plastry antynikotynowe, a osoby chcące zrzucić parę zbędnych kilogramów – po plastry odchudzające.
Zasada działania takiego środka jest prosta. Plaster nasączony jest odpowiednią substancją np.: ziołami, leczniczymi związkami chemicznymi czy hormonami. Po naklejeniu na wybrany fragment skóry substancje uwalniają się stopniowo do organizmu, a my możemy zapomnieć na pewien czas o obowiązkach związanych z codziennym regularnym przyjmowaniem leków. Co więcej – plastry nie obciążają wątroby. W dzisiejszych czasach jest to niebagatelna zaleta. Jedzenie z fast-food’ów, kawa, alkohol, środki przeciwbólowe i inne lekarstwa w postaci doustnej… wszystko to powoduje, że nasza wątroba i tak ma wiele pracy. Po co obciążać ją jeszcze bardziej?
HTZ nie w pigułce, a w plastrze
Do grupy plastrów leczniczych dołączyły kolejne plastry stosowane w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), której celem jest uzupełnianie niedoborów hormonów produkowanych przez jajniki i w ten sposób – łagodzenie objawów menopauzy.
Plastry Fem7 Combi, produkowane przez koncern farmaceutyczny Gedeon Richter Plc., łączą w sobie wszystkie zalety tej formy podawania z najnowszymi osiągnięciami naukowymi w dziedzinie HTZ. Oprócz standardowego w tym wypadku estradiolu zawierają także lewonorgestrel, który działa na błonę śluzową macicy zmniejszając ryzyko jej nadmiernego wzrostu oraz rozwoju nowotworu. Stosowanie plastrów nie ogranicza w żaden sposób codziennego funkcjonowania. Można bez obaw zażywać kąpieli, wykonywać ćwiczenia fizyczne i stosować kosmetyki.
Plastry Fem7 Combi stosuje się sekwencyjnie. Przez pierwsze 14 dni naklejamy plastry zawierające jedynie estradiol (jeden plaster na 7 dni), przez kolejne dwa tygodnie – plastry z estradiolem i lewonorgestrelem. Preparat wydawany jest w aptekach na receptę, dlatego jego stosowanie powinno być uprzednio uzgodnione z lekarzem i poprzedzone badaniami. Niektóre kobiety w ogóle W grupie kobiet, które nie powinny bowiem poddawać się hormonalnej terapii zastępczej znajdują się te, u których stwierdzono raka piersi, raka błony śluzowej macicy, krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie bądź chorobę zakrzepowo – zatorową.
Zadbaj o siebie
Oprócz poprawy nastroju i samopoczucia stosowanie preparatów HTZ zapobiega również poważnym chorobom, takim jak osteoporoza (utrata masy kostnej) i choroba wieńcowa, które należą do późnych następstw menopauzy. Aby skutecznie chronić przed tymi dolegliwościami preparaty z rodziny HTZ powinny być stosowane przynajmniej przez 5 lat.
Dawniej kobiety nie miały wyboru. Musiały pogodzić się z doskwierającymi im w okresie przekwitania uderzeniami gorąca, nocnymi potami, kłopotami ze snem, długotrwałym zmęczeniem, zawrotami głowy, przygnębieniem, brakiem zainteresowania seksem, lękiem przed niepowodzeniem czy ogólnym wewnętrznym niepokojem. Choć zasady funkcjonowania kobiecego organizmu nie zmieniły się, dziś z pomocą przychodzi nauka. Dzięki hormonalnej terapii zastępczej objawy menopauzy mogą zostać istotnie złagodzone, a panie mogą skupić się na zachowaniu aktywności fizycznej i właściwej diecie, które – w połączeniu ze skuteczną kuracją – pozwolą im pozostać przez długie lata aktywnymi, radosnymi i zdrowymi.
FEM7 Combi:
Cena preparatu: ok. 30-32,00 PLN.
Opakowanie: opakowanie zawiera 4 plastry: 2 plastry I fazy (estradiol 1,5 mg) + 2 plastry II fazy (estradiol 1,5 mg + lewonorgestrel 1,5 mg).
Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Plc., Węgry
Dostępność: Preparat dostępny wyłącznie na receptę.
Informacje o firmie
Gedeon Richter Plc. jest węgierskim koncernem farmaceutycznym z ponad 100-letnią tradycją. Firma prowadzi badania nad rozwojem leków innowacyjnych, a w swoim portfolio posiada ok. 100 preparatów. Obszary terapeutyczne to m.in. preparaty stosowane w chorobach centralnego układu nerwowego, układów sercowo-naczyniowego i pokarmowego oraz leki przeciwgrzybiczne. Ważne miejsce w działalności firmy zajmują środki antykoncepcyjne.
Polskie przedstawicielstwo Gedeon Richter Plc. funkcjonuje od 1994r. W 2002 r. koncern stał się właścicielem 51% udziałów Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa”.