Prawidłowa dieta ma na celu utrzymywanie należnej masy ciała oraz niedopuszczenie do zbyt wysokich i zbyt niskich stężeń glukozy we krwi. Zdrowe odżywianie jest również istotne dla zapobiegania chorobom serca. Dieta (…) nie oznacza w żadnym wypadku głodowania ani konieczności całkowitej rezygnacji z ulubionych potraw. Ważne jest jedzenie zdrowe, urozmaicone i smaczne. Czy będziesz musiała stracić na wadze? Nie, jeżeli Twoja masa ciała jest prawidłowa. Tak, jeżeli masz nadwagę. Jeśli nie wiesz, czy Twoja masa ciała jest prawidłowa – zapytaj lekarza. On poda należną dla Ciebie masę ciała i poradzi, jak pozbyć się ewentualnych zbędnych kilogramów.
Zajmijmy się dietą
Często stosowanym współczynnikiem jest tzw. Wskaźnik Masy Ciała (BMI), który wylicza się ze wzoru:
Masa ciała (kg) / [wzrost (m)]2
Osoby z BMI powyżej 25 mają nadwagę, natomiast osoby z BMI od 30 są oceniane jako osoby otyłe. Amerykanie przyjmują bardziej rygorystyczną ocenę (The North American Association for the Study of Obesity-NAASO) i określają otyłość przy BMI powyżej 27,3 dla kobiet oraz powyżej 27,8 dla mężczyzn.
Oblicz swój BMI
Jeśli Twój BMI ma wartość: |
oznacza to: |
<18,5 | - niedobór masy |
18,5-24,9 | - prawidłową masę ciała |
> 25 | - nadwagę |
25-29,9 | - okres przed otyłością |
30-34,9 | - pierwszy stopień otyłości |
35-39,9 | - drugi stopień otyłości |
>40 | - trzeci stopień otyłości |
klasyfikacja Światowej Organizacji Zdrowia
O prawidłowe wartości BMI możesz spytać swojego lekarza.
Jeżeli masz nadwagę...
Konieczność odchudzania może napawać niepokojem. Być może stosowałaś już dietę bez wyraźnych efektów lub po początkowej utracie wagi ponownie utyłaś. Zapomnij o tych przykrych doświadczeniach. Lekarz wyjaśni Ci, jak odżywiać się zdrowo, a jednocześnie smacznie i w jaki sposób stopniowo tracić na wadze ok. 0,5 kg tygodniowo. Nie próbuj chudnąć dużo szybciej i nie stosuj żadnych "cudownych" diet.
Redukcja masy ciała nie jest łatwa, lecz pamiętaj:
- możesz liczyć na wsparcie lekarza i pielęgniarki
- nie usiłuj pozbyć się szybko wszystkich zbędnych kilogramów
- każdy stracony kilogram nadwagi sprawi, że poczujesz się lepiej
Co oznacza zdrowe odżywianie?
Obecnie wiemy, że najbardziej istotne jest jedzenie urozmaicone, smaczne, dobrane indywidualnie dla każdego. Myśl o tym co jesz. Zdrowe odżywianie nie jest trudne ani drogie, w rzeczywistości możesz stwierdzić, że na jedzenie zaczniesz wydawać nawet mniej niż dotychczas. Zawsze musisz myśleć o tym, co spożywasz. Zacznij od zrobienia listy tego, co i ile zjadłaś i wypiłaś wczoraj. Poszereguj produkty według następującej listy:
- Jak wiele spożyłaś produktów zawierających węglowodany złożone: chleb, ziemniaki, ryż?
- Ile zjadłaś świeżych owoców i warzyw?
- Ile spożyłaś pokarmów bogatych w białko, jak: mięso, jajka, ryby, fasola?
- Ile zjadłaś produktów zawierających tłuszcz: masło, margaryna, śmietana, olej, tłuste mięso i sery?
- Ile wypiłaś alkoholu?
- Czy jadłaś słodycze lub piłaś słodkie napoje?
Dlaczego zdrowe odżywianie jest tak ważne dla Ciebie?
Teraz, wiedząc już, jak kształtują się Twoje nawyki żywieniowe, możesz zacząć je poprawiać. Powinnaś jeść dużo produktów zawierających rozpuszczalne włókna roślinne - razowy chleb, świeże warzywa i owoce. Ogranicz ilość spożywanych pokarmów zawierających łatwo przyswajalne cukry (słodycze). Zmniejszenie ilości tłuszczów w diecie, szczególnie pochodzenia zwierzęcego, ma podstawowe znaczenie dla osiągnięcia i utrzymania prawidłowej masy ciała, ogranicza też ryzyko chorób serca.
Kiedy rozpoczniesz prawidłowe odżywianie Twoje posiłki zamiast wyglądać tak:
będą wyglądały tak:
Jeśli chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów powinnaś zmienić swoje nawyki żywieniowe, a po zakończeniu diety nie wracać już do swoich wcześniejszych przyzwyczajeń.
Wykorzystano materiały Servier Polska Sp. z o.o. zawierające fragmenty publikacji The Medicine Group (Education) Ltd., Publishing House 62 Stert Street, Abingdon, Oxfordshire OX 14 3 U O, UK. Konsultacja medyczna: Dr M. Stearn, John Radcliffe Hospital Oxford, UK ® 1994 Artem