Rozwody w dzisiejszych czasach to nic nadzwyczajnego. Z decyzją o trwałym rozpadzie związku małżeńskiego nierzadko wiąże się podział majątku wspólnego, wywołujący masę problemów. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W tej sytuacji dzielenie majątku wygląda nieco inaczej.
Podział majątku wspólnego a przedsiębiorstwo
Mimo iż działalność została założona przed zawarciem związku małżeńskiego, środki, jakie służyły do jej prowadzenia, pochodziły zapewne z majątku wspólnego. Być może również z indywidualnych przychodów każdej ze stron. W związku z tym w razie rozwodu nastąpi podział mienia i będzie on opierał się na tym, kto i zarazem jaką sumę zainwestował w to przedsiębiorstwo. Zadanie to jednak nie jest proste. W końcu niektóre małżeństwa trwają kilka czy nawet kilkanaście lat.
Szukasz dodatkowych informacji o podziale majątku? Odwiedź: https://kancelariasprawyrodzinne.pl/adwokat-podzial-majatku-warszawa/
Istnieją różne sposoby dzielenia majątku w tych okolicznościach. Mogą oni samodzielnie policzyć, ile każda ze stron zainwestowała w działalność, a następnie dokonać szczegółowej wyceny. Jeżeli dojdzie do porozumienia w tej sprawie, wystarczy tylko sporządzić specjalną umowę albo akt notarialny. Niestety jednak mało kiedy zdarzają się takie ugody i wówczas pozostaje skontaktować się z dobrym adwokatem lub radcą prawnym, aby pomógł rozstrzygnąć spór i załatwić związane z tym formalności. Sprawa kierowana jest do sądu i to właśnie sąd ustala, kto od tej pory będzie zajmował się prowadzeniem działalności. Najczęściej trafia ona do osoby, która w największym stopniu prowadziła tę firmę i inwestowała własne środki.
Zobacz także: https://kobietaiuroda.pl/podzial-majatku-po-rozwodzie-co-musisz-na-ten-temat-wiedziec/
Działalność po zawarciu małżeństwa
W tym przypadku majątek również będzie wspólny. Chyba że małżonkowie wcześniej podpisali intercyzę. Tak więc według prawa nie ma znaczenia, na kogo zarejestrowana jest działalność. Jak wiadomo, zysk firmy jest elementem przychodu, z którego korzysta oboje małżonków. Ponadto środki, które są przeznaczone na prowadzenie działalności, też są pozyskiwane z mienia dzielonego przez małżonków. W związku z tym każda rzecz nabyta przez przedsiębiorstwo będzie poddana podziałowi. Podobnie przy podziale będą uwzględnione sprzęty sfinansowane przez jednego z małżonków. Tu podziału majątku też można dokonać na dwa sposoby. Najprościej w trybie umowy. Wystarczy wówczas, jeżeli małżonkowie podpiszą stosowny dokument. Z uwagi na to, że z ugodami bywa różnie, najczęściej pozostaje rozstrzygnąć sprawę w sądzie. W tej sytuacji również warto skorzystać z pomocy adwokata. Pomoże nie tylko przygotować niezbędne dokumenty i wstawi się za swoim klientem w sądzie, ale też podpowie, co zrobić, jak postąpić, aby jak najwięcej zyskać i zbyt wiele nie stracić.
Rozwody są powszechnym zjawiskiem i choć teoretycznie przebiegają one na tych samych zasadach, w praktyce każda sprawa jest inna. Niektóre ciągnąc się nawet wiele miesięcy, a ich zakończenie nie zawsze jest pozytywne dla każdej ze stron. Z uwagi na specyfikę problemu, warto korzystać z pomocy doświadczonych adwokatów. W tym trudnym czasie dobrze jest mieć obok kogoś, kto będzie dążył do osiągnięcia tego samego celu.
Rozdzielność majątkowa – dowiedz się więcej na https://kancelariasprawyrodzinne.pl/rozdzielnosc-majatkowa/