Nawyki żywieniowe oraz styl życia Polaków pozostawiają wiele do życzenia. Wciąż jemy za mało warzyw i owoców, unikamy jedzenia zup, choć są one doskonałym źródłem płynów, błonnika i substancji odżywczych. Preferujemy siedzący tryb życia i rzadko uśmiechamy się do innych. Jednak optymizmem napawa to, że Polacy chcą zmieniać swoje przyzwyczajenia. Dowodem na to była ogromna popularność akcji zainicjowanej przez markę KNORR i Fundację Promocja Zdrowia „Zmień nawyki na dobre”. Z całej Polski napłynęło blisko 10 000 zgłoszeń od osób, które podjęły wyzwanie i postanowiły wprowadzić do swojego stylu życia zmiany na lepsze.
„Już od blisko roku zachęcamy Polaków wraz z Fundacją Promocja Zdrowia, do włączania do swojej diety warzyw i owoców.” – mówi Iwonna Niegowska, żywieniowiec marki Knorr. „Z naszych obserwacji wynikało, że Polacy chcą zmieniać swoje nawyki, ale potrzebują do tego motywacji.” – kontynuuje.
Motywacją do zmiany nawyków stał się zorganizowany przez markę Knorr i Fundację konkurs „Zmień nawyki na dobre”. Biorące w nim udział osoby zobowiązywały się do tego, że będą częściej jeść zupę, 5 razy dziennie sięgać po warzywa i owoce, regularnie spacerować lub ćwiczyć oraz częściej uśmiechać. Ponadto organizatorzy zachęcili uczestników do wymyślenia własnych haseł, które przypominałyby o powyższych zobowiązaniach i umieszczenia ich w widocznym miejscu w domu.
Zainteresowanie akcją przerosło oczekiwania organizatorów. Z całej Polski napłynęło bowiem blisko 10 000 zgłoszeń. Wiele osób dołączało także listy, w których opisywało swoje indywidualne doświadczenia związane ze zmiana nawyków.
Warzywa i owoce 5 razy dziennie
„Warzywa i owoce, to prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla zachowania zdrowia i urody. Zawierają one m.in. przeciwutleniacze (witaminę C i E, beta-karoten, likopen, flawonoidy), czyli substancje, które walcząc z wolnymi rodnikami w znacznym stopniu opóźniają proces starzenia się organizmu i zapobiegają powstawaniu wielu chorób. Zawierają też błonnik, który poprawia pracę jelit, a także sprawia, że czujemy się syci. Znajdujące się w nich potas, magnez i wapń regulują równowagę kwasowo – zasadową naszego organizmu, co zapobiega bólom głowy, utracie apetytu, zmęczeniu czy pogorszeniu wyglądu cery. Ponieważ nasz organizm nie magazynuje witamin warzywa i owoce powinno się jeść co najmniej 5 razy dziennie” – tłumaczy Iwonna Niegowska – żywieniowiec marki Knorr.
Drobne zmiany w naszym codziennym życiu mogą przynieść spore efekty. To dlatego warto pamiętać, by do drugiego dania zawsze dołączać surówkę lub warzywa, najlepiej gotowane na parze. Smak tych ostatnich urozmaicić można doprawiając je za każdym razem inną przyprawą. Sosy do mięs, ryżu, makaronu czy ziemniaków nie muszą być śmietanowe. Mniej kaloryczną alternatywą będzie zmiksowanie w blenderze wybranych warzyw i zabielenie ich jogurtem. Przygotowując kanapki warto przyozdobić je krojonymi warzywami np. plasterkami pomidora, ogórka lub papryki. Organizując przyjęcie dla gości zamiast słonych paluszków można przygotować talerz pokrojonych w słupki warzyw i podać je wraz ze smacznym, jogurtowym dipem.
Zupa – samo zdrowie w płynie
„Choć aż 85% Polaków zupy lubi, wielu rezygnuje z nich, na rzecz często pozbawionych warzyw drugich dań” – mówi prof. dr hab. med. Witold Zatoński, Prezes Fundacji Promocja Zdrowia.
„To błąd. Regularne jedzenie zup jarzynowych, to, bowiem nie tylko sposób na zaspokojenie głodu, ale i uzupełnienie diety w bezcenne dla zdrowia warzywa i dobra metoda na utrzymanie smukłej sylwetki” – kontynuuje. Nie do przecenienia jest także rola zupy jako źródła płynów: „W dzisiejszych zabieganych czasach często dostarczamy ich mniej, niż potrzebuje tego nasz organizm. Nawyk codziennego jedzenia 1 talerza zupy (ok. 250 ml) pomaga rozwiązać ten problem. Pozostałą ilość zapewniamy sobie przecież pijąc wodę mineralną, herbatę czy soki – dopowiada Iwonna Niegowska.
Ćwiczmy i spacerujmy
Niezbędnym elementem zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna. Warto poszukać takiej formy ruchu, która odpowiadać będzie naszemu usposobieniu. Jeśli nie mamy ochoty na ćwiczenia w grupie, wybierzmy się na spacer.
Z uśmiechem na ustach
Jednym z najmniej wymagających ćwiczeń fizycznych jest uśmiech, który aktywizuje aż 10 mięśni twarzy. Uśmiech sprzyja także radzeniu sobie ze stresem, no i to co najważniejsze – z uśmiechem na ustach łatwiej przychodzi nam pożegnać się ze złymi nawykami na zawsze.