Czy nagle pojawiające się czerwone plamy to objawy alergii? Sprawdź, jak prawidłowo rozróżnić ją pośród tak licznych schorzeń. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze symptomy, które powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Koniecznie musisz je poznać!
Skóra to bardzo zaawansowany narząd. Jest zbudowana z wielu warstw i receptorów, które czasem dają sygnały, że dzieje się coś niepokojącego. Mogą to być oznaki problemów skórnych. Objawy alergii to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie dermatologicznym. Czy można rozpoznać je samemu? Jak się okazuje, nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób reagować na niepokojące zmiany!
Wyprysk kontaktowy objawy alergii
Z alergią kontaktową boryka się wiele osób. Szczególnie kobiety narażone są na problem, za który odpowiada m.in. układ hormonalny. Ten rodzaj dysfunkcji jest natychmiastową lub opóźnioną reakcją na daną substancję.
Do objawów alergii należą przede wszystkim wypryski w formie pokrzywki lub charakterystycznych bąbli. Pamiętaj, że dla niektórych osób jest to bardzo poważne zagrożenie! Alergia kontaktowa może obejmować inne obszary w organizmie człowieka i w skrajnych przypadkach zagrażać życiu.
Składniki wywołujące wyprysk kontaktowy
W stosowanych powszechnie kosmetykach znajduje się wiele związków, które mogą powodować wypryski.
Badania dowodzą, że główne przyczyny zmian alergicznych na skórze to:
- konserwanty;
- barwniki;
- substancje zapachowe;
- inne silne składniki zawarte w kosmetykach (pacjent może być uczulony na wybrany związek).
Objawy alergii atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry to domena naszych czasów. Jak można ją pokrótce opisać? Przede wszystkim, ma charakter przewlekły i nawrotowy.
Przyczynami AZS najczęściej okazują się:
- skłonności genetyczne;
- zmiany hormonalne;
- przewlekły stres;
- aktywny tryb życia;
- nieodpowiednio zbilansowana dieta.
Objawy atopowego zapalenia skóry przybierają indywidualną formę. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale także na wszelkich zgięciach. U niektórych są to tylko zaczerwienienia i nadmierna suchość. Inni natomiast cierpią na uporczywy świąd i wysiękowe rany.
Jak zaradzić przebarwieniom? Reaguj szybko!
Zmiany alergiczne na skórze mogą przybrać różną formę i najczęściej nie pozostawiają po sobie śladu. Czasem jednak objawy to sączące się rany lub pęcherze. Pacjenci często borykają się z uporczywym świądem, dlatego rozdrapują swędzące miejsca.
W konsekwencji dochodzi do licznych przebarwień. Można także doprowadzić do nadkażenia zmian, a to wydłuża proces leczenia. Jeśli zaobserwujesz niepokojące zmiany na skórze, bezzwłocznie udaj się do dermatologa. Odpowiednie leczenie to podstawa, aby poradzić sobie z problemami alergicznymi.