PO ROKU TRENINGU SIŁOWEGO DWA RAZY W TYGODNIU, CIAŁO KOBIETY MOŻE STAĆ SIĘ O 15-20 LAT MŁODSZE
„Technika wykonywanych ćwiczeń jest podstawą do osiągnięcia zamierzonego celu”.
Chciałabym aby ta wypowiedź amerykańskich uczonych cytowana na łamach pisma „Journal of American Medical Association” stała się motywacją dla polskich kobiet do rozpoczęcia regularnych ćwiczeń.
Sport jako ekspresja ruchu wywołał moje zainteresowanie estetycznym wyglądem ciała, ale dopiero po ukończeniu studiów, kiedy zaczęłam prowadzić z kobietami zajęcia z aerobiku dostrzegłam zdrowy wpływ ćwiczeń w o wiele szerszym aspekcie. Dobra kondycja fizyczna uzyskana przez systematyczny trening poprawia nie tylko siłę naszych mięśni, wzmacnia także naszą siłę wewnętrzną, umiejętność radzenia sobie ze stresem, świadomość swojej osobowości i pozytywną percepcję własną. O sprawności fizycznej w starszym wieku decyduje ta, którą osiągnęliśmy w młodym wieku. Szczyt siły mięśni i wydolności przypada na 25-29 rok życia. Aby nie stracić atrybutów młodości należy zachować odpowiedni poziom aktywności fizycznej, nie znaczy jednak, że skoro nigdy nie ćwiczyliśmy, to mamy tego nie robić do końca życia, wręcz przeciwnie ćwiczenia fizyczne można rozpocząć w każdym wieku. Po 40-tym roku życia tracimy 1/6 kilograma mięśni. Masa kości również maleje. Mówimy o tzw. wtórnej osteoporozie wywołanej procesem starzenia się. Starsze kobiety, dzięki ćwiczeniom z obciążeniem mogą w dużym stopniu odzyskać utracone mięśnie i poprawić gęstość kości.
Ciężar własnego ciała nie jest wystarczający dla wywołania efektu treningu siłowego. Tkanka mięśniowa jest cięższa od tkanki tłuszczowej dlatego w ocenie sylwetki nie można się kierować jedynie wagą, ale budową ciała oraz procentową zawartością tkanki tłuszczowej.
Jednorodne wyizolowane ćwiczenia fizyczne modelują mięśnie, a użycie dodatkowego obciążenia wpływa na zwiększenie ich napięcia, siły i wytrzymałości. Dobrym wskaźnikiem jest mierzenie obwodów ciała. Dodatkowo półtora kilograma tkanki mięśniowej zwiększa metabolizm o 7%. i stanowi o wiele mniejszą powierzchnię niż ta sama ilość tkanki tłuszczowej. Nadwaga zwiększa dodatkowe obciążenie dla kości powodując przeciążenia stawów i związane z tym bóle. Okazuje się jednak, że kobiety o drobnej budowie ciała, astenicznej i jasnej karnacji są bardziej zagrożone ryzykiem osteoporozy, niż kobiety o budowie atletycznej. Kobiety walczące z nadwagą wolniej tracą tkankę tłuszczową w dolnych partiach ciała niż w górnych, gdyż znajdująca się tam tkanka wolniej podlega przemianie materii. Dlatego aby schudnąć należy aktywizować mięśnie dolnej części ciała, uprawiając ćwiczenia o charakterze wytrzymałościowym w umiarkowanym tempie przez minimum 20-30 min., a więc szybki marsz, jazdę na rowerze itp.
HANNA FIDUSIEWICZ
Instruktorka fitness, „Polska Jane Fonda”. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od dzieciństwa związana ze sportem wyczynowym, reprezentantka Polski w gimnastyce sportowej. Od 17 lat prowadzi zajęcia aerobik. Jest inicjatorką ruchu fitness w Polsce. Autorka programu telewizyjnego „Akademia Zdrowia”. Certyfikat „Step Reebok Instructor”, Aerobic Instructor „World Class Fitness Education”, „Train The Trainers”, „Kangoo’Robic Master Trainer Network”.
(z materiałów Centrum Kosmetologicznego)