Blisko połowa Polaków (47%) deklaruje, iż zalecana przez lekarzy terapia leczenia bólu bywała w ich przypadku nieskuteczna. Jednocześnie aż 53% badanych wyraża przekonanie, iż dla każdego lekarza powinien być dostępny pełny wachlarz narzędzi skutecznego leczenia bólu, w tym również silne leki przeciwbólowe. Jedynie prawidłowo postawiona diagnoza oraz odpowiednio dobrane metody leczenia bólu mogą przynieść ulgę cierpiącym pacjentom.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie organizatorów Programu „Ulga w bólu” wynika, że w grupie osób, które mają doświadczenia z nieskuteczną terapią leczenia bólu, najwięcej jest mieszkańców miast (34%) oraz osób starszych (30%).
„Zalecana przez lekarza terapia leczenia bólu może okazać się nieskuteczna z kilku powodów. W przypadku osób mieszkających w miastach może to wynikać z aktywnego trybu życia oraz braku czasu pacjentów na stosowanie się do wskazówek lekarza specjalisty, jak również z obaw co do słuszności zapisanych metod. U ludzi starszych natomiast przyczyną może okazać się bariera finansowa uniemożliwiająca wykupienie wszystkich potrzebnych lekarstw” – powiedział dr hab. n. med. Jan Dobrogowski, Kierownik Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.
Niezbędnym warunkiem skuteczności terapii przeciwbólowej jest stała współpraca lekarza z pacjentem. Jedynie dobrze poinformowany i świadomy pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza. Optymalne dobranie leków oraz zastosowanie odpowiedniej metody leczenia przekłada się na efektywność dobranej terapii.
„Podstawą leczenia bólu przewlekłego jest farmakoterapia, natomiast pozostałe metody leczenia pełnią jedynie rolę uzupełniającą, wspomagają działanie zalecanych leków. Niezmiernie ważne jest, aby lekarz otoczył pacjenta troskliwą i wszechstronna opieką oraz możliwie najlepiej wyjaśnił pacjentowi zalecaną przez niego metodę leczenia. Wszystko to sprawia, że terapia stosowana przez pacjenta przynosi ulgę w jego cierpieniu” – komentuje Lek. med. Magdalena Kocot – Kepska z Zakładu Badania i Leczenia Bólu Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Rady Programowej Programu.
Leczenie bólu przewlekłego opiera się na bardzo dokładnym wywiadzie lekarza z pacjentem. Terapia powinna być dobierana indywidualnie, ponieważ poszczególne dolegliwości wymagają zastosowania określonego kierunku leczenia. Oprócz standardowych metod farmakologicznych lekarz może zastosować w zależności od rodzaju bólu dodatkowe metody wspomagające leczenie. W przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów może zostać zastosowane leczenie fizykalne w postaci termoterapii czy laseroterapii. Na ból głowy, stawów czy ból neuropatyczny można zastosować zabiegi neuromodulacyjne w postaci akupunktury. Metody inwazyjne m.in. blokady poszczególnych nerwów zalecane wyłącznie przez doświadczonych lekarzy specjalistów mogą być stosowane w ściśle określonych przypadkach. Można je wykorzystywać przy bólach zwyrodnieniowych stawów czy bólu neuropatycznym. Ważne uzupełnienie stanowią metody psychologiczne, m.in. terapia poznawcza czy techniki relaksacyjne mają na celu pomóc pacjentowi zrozumień czym jest sam ból, poznać przebieg choroby oraz zmotywować go do walki ze swoimi dolegliwościami. Wszystkie wymienione metody mogą nie tylko poprawić sprawność ruchową, ale również jakość życia pacjenta, a przede wszystkim zmniejszyć jego cierpienie.
„Ulga w bólu” – Ogólnopolski program skutecznej kontroli bólu ma na celu zwiększenie świadomości Polaków nt. standardów skutecznego leczenia przewlekłego bólu o średnim i dużym stopniu natężenia. Ideą kampanii jest popularyzowanie nowoczesnych i bezpiecznych strategii kontroli bólu z wykorzystaniem drabiny analgetycznej WHO, a także likwidacja mitów i stereotypów związanych z farmakologicznym leczeniem bólu. Do najważniejszych działań, które zostały podjęte w ramach programu, należą badania opinii publicznej na temat postaw Polaków związanych z bólem i jego kontrolą, dni otwarte w poradniach leczenia bólu oraz warsztaty edukacyjne dla mediów. W trakcie kampanii czynna jest specjalna infolinia, a pacjentom i ich rodzinom uczestniczącym w dniach otwartych w poradniach udostępniane są materiały edukacyjne stworzone we współpracy z Radą Ekspertów kampanii. Program trwać będzie do grudnia 2008 r. Partnerem programu jest firma farmaceutyczna Grünenthal. Patronat honorowy i merytoryczny nad projektem objęło Polskie Towarzystwo Badania Bólu (PTBB).
Grünenthal to międzynarodowa firma farmaceutyczna – znany na świecie ekspert w leczeniu bólu oraz działaniach R&D. Firma specjalizuje się w produkcji leków przeciwbólowych. W Polsce jest obecna od 2002 roku. Grünenthal jest wiarygodnym i rzetelnym partnerem w leczeniu bólu, a podstawą jego obecności na rynku farmaceutycznym są inwestycje w sektorze badań i rozwoju oraz dbałość o wysoką jakość oferowanych leków. Obecnie firma prowadzi w Polsce badania kliniczne w oparciu o standardy Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP). Grünenthal wspiera również liczne przedsięwzięcia edukacyjne związane z terapią bólu oraz uczestniczy w propagowaniu wiedzy medycznej. W 2004 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, polski oddział firmy uhonorowany został Dyplomem i Medalem PTBB.