„Sposób na utrzymanie ciała w zdrowiu i kondycji jest prosty
– wonna kąpiel i pachnący masaż każdego dnia…”
Hipokrates
Nazwa SPA wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza „Sanus Per Aquam”, czyli „Zdrowie przez Wodę”. Filozofia SPA opiera się na założeniu, że woda jest tym dla ciała, czym marzenia dla duszy – może ukoić lub pobudzić do aktywności, może relaksować lub stymulować do działania. SPA to spokój ciała i ducha – odpowiednie zabiegi pomagają zrelaksować zarówno zmęczone ciało, jak i ukoić zmysły.
Idea SPA łączy rozmaite sposoby pielęgnacji poprzez odpowiednio dobrane zabiegi, najczęściej oparte na terapiach wodnych i masażach. Programy pielęgnacyjne SPA dbają nie tylko o właściwą kondycję całego ciała (nawilżanie, odżywianie i ujędrnianie skóry), ale i umysłu (relaks, odstresowywanie, pobudzenie lub spokój).
Historia SPA
Wyprawa po odmłodzenie, zdrowie, urodę i sprawność fizyczną była częścią historii człowieka już od zamierzchłych czasów. Odświeżające i lecznicze właściwości wodnych terapii były dobrze znane starożytnym Rzymianom, którzy podbijając stary kontynent rozpropagowali na nim ideę korzystania z wodnych dobrodziejstw i przyjemności. Kąpiel w świeżej, źródlanej wodzie była dla nich czymś więcej niż tylko zwykłym codziennym rytuałem, stanowiła bowiem istotną część życia. Rzymianie koili zmęczone mięśnie w gorących źródłach, które nieco później zostały zabudowane i przekształcone w łaźnie, sauny, termy itd. Miejsca te nazywano „aquae”, zaś wykonywane w nich zabiegi określono mianem „Sanus per Aquam” – „Zdrowie przez Wodę”. Wśród dobrze uposażonych Rzymian przybytki te cieszyły się dużym powodzeniem.
W czasach średniowiecznych filozofia SPA kultywowana była przede wszystkim przez uczestników wypraw krzyżowych, którzy pragnęli odtworzyć w krajach europejskich rytuały kąpielowe zaobserwowane w świecie islamskim. Nieco później, w XIV wieku, we wschodniej Belgii u podnóża Ardenów, założono miasto Spa. W okresie starożytnym na miejscu dzisiejszego miasta istniała rzymska osada Aque Sepadonae. Miejscowości nadano taką nazwę z uwagi na źródła lecznicze, które tam się znajdowały (funkcjonują one do dzisiaj, a miasto Spa jest jednym z najbardziej znanych kurortów uzdrowiskowych w Europie).
Właśnie w tamtych czasach powstało też pojęcie kultury SPA oznaczające szeroko pojętą terapię przy pomocy wody. Już wtedy używano zarówno wody źródlanej jak i morskiej w połączeniu z naturalnymi wodorostami i glonami do leczenia całego ciała. W XVI w. Spa stała się uzdrowiskiem (w XVI-XVIII w. najpopularniejszym w Europie), odwiedzanym przez arystokratów, artystów i burżuazję.
W Spa, w roku 1888 odbył się pierwszy konkurs piękności. Werdykt zapadł na podstawie nadesłanych fotografii (spośród 350, do finału wybrano 21 pań), publiczność nie mogła oglądnąć finalistek, które przyjechały zakrytymi powozami i oczekiwały na wyniki głosowania jury w odizolowanym od sali konkursowej pomieszczeniu. Zwyciężczynią została 18-letnia Kreolka – Bertha Soucaret.
Okres oświecenia przypadający na wiek XVIII i XIX przyniósł wiele odkryć w świecie nauki i medycyny. Wśród wielu innych wynalazków tej ery znalazły się także hydroterapia i sztuka masażu, które stosowano jako techniki relaksacyjne oraz sposoby zapobiegania dolegliwościom. XIX wiek to także czas wielkiej mody na jeżdżenie „do wód”. W owym czasie w dobrym tonie wśród „wyższych sfer” był odpoczynek w europejskich kurortach Baden Baden, Spa czy wielu innych.
SPA dzisiaj
To, co dzisiaj rozumiemy pod nazwą SPA znacznie różni się od dawnych wyobrażeń na ten temat. Dzisiaj SPA symbolizuje nie tylko kąpiel i hydroterapię. Tym mianem zaczęto oznaczać też miejsca, w których człowiek może poddać się rozmaitym zabiegom przywracającym harmonię zarówno ciału, jak i duszy (tzw. resort SPA). Tego typu uzdrowiska są jednak zwykle postrzegane jako bardzo kosztowne i elitarne, a z tego powodu niedostępne dla każdego.
O podróży do jednego z ośrodków SPA marzy każda kobieta. Oferują one pełna gamę różnorodnych zabiegów, m.in. pilingi wygładzające i odżywiające skórę, relaksujące hydromasaże oraz kąpiele pobudzające ciało i umysł. Z wyprawy po urodę, wraca się nie tylko z pięknym ciałem, ale też z odmłodzoną duszą i pobudzoną energią życiową.
Od dzisiaj SPA jest bliżej niż nam się wydaje, ponieważ właśnie do tej idei nawiązuje linia Dove SPA. Stanowią ją cztery żele pod prysznic, które pozwalają na przeniesienie świata Spa do własnej łazienki. Dzięki kolekcji Dove SPA codzienna kąpiel to zarówno właściwa pielęgnacja ciała jak i dobre samopoczucie.
opracowano przy wykorzystaniu materiałów firmy Unilever