Najprostszą metodą nawilżania skóry jest wzmacnianie naturalnych barier hamujących utratę wody, oraz dostarczanie jej do organizmu w postaci płynów.
Skóra, która jest magazynem wilgoci dla innych narządów, zawiera znaczne ilości wody. Najwięcej jest jej w skórze właściwej, bo ok. 80%, a najmniej w warstwie rogowej naskórka: do 13%. Woda w naskórku pochodzi ze skóry właściwej, a nie jak się powszechnie uważało do tej pory, ze środowiska. Zadaniem kosmetyków jest sprawienie, by woda wolniej parowała ze skóry. Skóra zatrzymuje wewnątrz wodę dzięki ochronnemu płaszczowi hydrolipidowemu. Może on ulegać uszkodzeniu (wysychaniu), od słońca, wody, zanieczyszczonego powietrza, detergentów i dymu papierosowego. Wysycha też z wiekiem. Dlatego należy wspomagać go stosując kosmetyki o odpowiednich do wieku i stanu skóry, formułach nawilżających.
Dobre efekty dają jedynie kosmetyki działające kompleksowo, wspierające jednocześnie wszystkie naturalne czynniki chroniące skórę przed utratą wilgoci. Dobry kosmetyk nawilżający powinien tworzyć na powierzchni warstwę (film ochronny) słabo przepuszczającą wodę. Film ten powinien być trwały i odporny na wysychanie. Jednocześnie, ze względów estetycznych, nie może on w widoczny sposób natłuszczać skóry, nadawać jej połysku ani brudzić. Głównym zadaniem dla preparatu nawilżającego jest wzmacnianie bariery lipidowej naskórka, dzięki substancjom tłuszczowym mającym zdolność wnikania do warstwy rogowej i uzupełniania brakujących lipidów. Kolejnym zadaniem jest uzupełnianie substancji higroskopijnych znajdujących się w obszarach wodnych w głębi warstwy rogowej. Muszą one mieć zdolność wnikania do naskórka i wbudowywania się w odpowiednie struktury.
Woda znajdująca się w kremie prawie całkowicie wyparowuje z powierzchni skóry. Każdy krem zawiera trzy główne typ substancji: tłuszczowe, higroskopijne i wodę. Część substancji tłuszczowych i higroskopijnych wnika w głąb naskórka, część pozostaje na powierzchni, natomiast większość wody odparowuje z powierzchni skóry.
Woda jest surowcem używanym przy produkcji większości kosmetyków. Jest rozpuszczalnikiem wielu składników aktywnych, stanowi jedną z dwóch faz, z których składają się kosmetyki dwufazowe. Ilość wody w kosmetykach waha się od kilku do kilkudziesięciu procent (mleczka i toniki do 95%). Woda mineralna, którą pijemy zawiera, jak sama nazwa wskazuje wiele mikroelementów, zaś woda w kosmetykach jest idealnie czysta.
Wbrew obiegowym opiniom woda nie nawilża. Nie można trwale nawilżyć skóry zanurzając ją w wodzie, czy spryskując. Woda z zewnątrz wnika w głąb skóry, ale nie jest tam zatrzymywana. Już w kilkanaście minut po kąpieli woda odparowuje, pozostawiając skórę w tym samym stopniu suchą, co przed kąpielą.
Niekorzystne jest również długie moczenie skóry w wodzie, ponieważ powoduje jej odwodnienie. Długotrwały kontakt skóry z wodą powoduje usunięcie z warstwy rogowej naskórka substancji zatrzymujących wodę. Po kąpieli można zauważyć, że naskórek, zwłaszcza na dłoniach i stopach, jest jakby nasiąknięty wodą (skóra praczki). Dzieje się tak dlatego, że jego najbardziej zewnętrzna część (warstwa rogowa) wchłonęła pewną ilość wody. Jednak woda ta nigdy nie pozostanie na trwałe w skórze, już po kilku minutach odparuje, a na skutek uszkodzenia barier ochronnych, skóra staje się jeszcze bardziej sucha niż przed kąpielą.
Po wakacjach należy zadbać o skórę wyjątkowo starannie. Wysoka temperatura, słona woda i skutki działania promieni UV sprawiają, że skóra podobnie jak włosy i paznokcie, po upalnym lecie jest zwykle w nie najlepszej kondycji i wymaga starannego nawilżania, przede wszystkim kosmetykami, które zawierają składniki regenerujące bariery zatrzymujące wilgoć.
Należy pamiętać, iż jędrność skóry zależy m. in. od stopnia jej nawilżenia. Im więcej wody znajduje się w skórze, tym jest ona jędrniejsza. Dlatego też możemy wspomóc działanie kosmetyków nawilżających, pijąc duże ilości wody mineralnej i soków, które oprócz tak potrzebnej wody zawierają również niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry mikroelementy i witaminy.
Trudno ustalić ściśle zapotrzebowanie organizmu na wodę, gdyż zależy ono od wielu czynników, przede wszystkim od temperatury otoczenia, aktywności fizycznej, wieku czy wilgotności powietrza (przebywanie na wolnym powietrzu, pomieszczeniach klimatyzowanych, itd.). Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu należy wypijać dziennie ok. 2 litrów płynów.
Wiedząc więcej na temat funkcjonowania naszego organizmu i mechanizmów nawilżania skóry, możemy same sobie pomóc, dbając o stan naszej skóry nie tylko używając kosmetyków.