Nieprawidłowe poziomy cukru we krwi w trakcie ciąży mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno dla kobiety, jak i dla jej dziecka. Co oznacza podwyższony poziom cukru we krwi w ciąży?
Co oznacza podwyższony cukier w ciąży?
Wysoki poziom cukru we krwi podczas ciąży jest stanem niepożądanym, ponieważ powoduje on zagrożenie dla matki oraz dla płodu. Taki stan jest określany jako cukrzyca ciążowa.
Występuje on w sytuacji, gdy organizm kobiety nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości insuliny, aby regulować poziom cukru we krwi. W rezultacie dochodzi do nieprawidłowych poziomów glukozy.
Profesjonalna pomoc ginekologiczno położnicza Mikołów – zapisz się na wizytę i skorzystaj ze wsparcia najlepszych lekarzy i położnych!
Cukrzyca ciążowa – co to jest?
Cukrzyca ciążowa zwykle rozwija się w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Może ona pojawić się u każdej kobiety.
W przebiegu cukrzycy ciążowej pojawiają się głównie objawy takie jak:
- nadmierne pragnienie
- częste oddawanie moczu
- zmiany w wadze
- zmęczenie
- senność
- niewyraźne widzenie
Warto jednak wskazać, że często niektóre kobiety mogą w ogóle nie odczuwać żadnych objawów tego typu stanu i diagnozowany jest on dopiero na podstawie przeprowadzonego badania krwi pod kątem poziomu cukru.
Czym może skutkować cukrzyca ciążowa?
Wysoki poziom cukru we krwi podczas ciąży może mieć poważne konsekwencje zdrowotne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu.
Nieleczona cukrzyca ciążowa może zwiększać ryzyko powikłań w trakcie ciąży oraz porodu. Może ona między innymi prowadzić do stanu przedrzucawkowego, przedwczesnego porodu i podwyższonej masy urodzeniowej dziecka, co z kolei może prowadzić do trudności z naturalnym porodem i konieczności wykonania cesarskiego cięcia.
Ponadto kobiety z cukrzycą ciążową mają większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu. Badania prowadzone nad cukrzycą ciążową wykazują także, że u dzieci kobiet z tą dolegliwością pojawia się zwiększone ryzyko nadwagi i cukrzycy typu 2.
Jak leczy się cukrzycę ciążową?
Leczenie cukrzycy ciążowej dobierane jest indywidualnie i zależnie od pacjentki. Jakie metody stosowane są najczęściej?
Najczęściej u kobiet zaleca się zmiany w diecie, regularną aktywność fizyczną i monitorowanie poziomu cukru we krwi. W niektórych przypadkach może być konieczne stosowanie odpowiednich preparatów w celu uregulowania poziomu cukru we krwi, w tym insuliny.
Kobiety chorujące na cukrzycę ciążową powinny także regularnie odwiedzać swojego lekarza i monitorować poziom cukru we krwi.