Od wieków bezcenne i pożądane przez wszystkich. Jest tylko jedno, a mimo to dopiero gdy zaczyna zawodzić dostrzegamy jak wiele dla nas znaczy. Mowa oczywiście o zdrowiu, którego dzień obchodzimy każdego roku, 7 kwietnia.
Nawet dziecko wie, że trzeba dbać o zdrowie. Jednak w codziennym pośpiechu zapominamy, że brak rozwagi i odpowiedniej profilaktyki może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Rosnąca świadomość o zagrożeniach zdrowia nie ma dużego wpływu na wyniki statystyczne. Jest to szczególnie widoczne w obszarze zdrowia intymnego kobiet. Brak rzetelnej wiedzy związanej z profilaktyką i leczeniem sprawia, że na kobiece przypadłości choruje coraz więcej Polek. Jak się szacuje, aż 75% kobiet przechodzi w swoim życiu przynajmniej raz infekcje miejsc intymnych. Na dolegliwości tego typu cierpi nawet milion kobiet rocznie! Wśród nich wiele jest takich, które o infekcjach dowiadują się od swoich lekarzy, w momencie kiedy jest już za późno na łagodną formę terapii. Jeszcze inne próbują leczyć się same za pomocą domowych sposobów, które są jedynie mitami, nie przynoszącymi pożądanych efektów.
Naturalnie czyli zdrowo
Szczególnie ważne dla zdrowia intymnego kobiety jest utrzymywanie kwaśnego pH pochwy oraz równowagi mikrobiologicznego środowiska pochwy, które zostają zaburzone m.in. w okresie ciąży przez stosowanie środków antykoncepcyjnych, antybiotykoterapię, częste zmiany partnerów seksualnych czy regularne korzystanie z basenów i publicznych toalet. Sposobem, który pozwoli przywrócić równowagę mikrobiologiczną jest uzupełnianie składu mikroflory układu moczowo-płciowego kobiety o specjalnie wyselekcjonowane bakterie Lactobacillus. Fundamentalne znaczenie ma tu prawidłowa wiedza na temat probiotyków i istnienia podziału na probiotyki gastrologiczne [wskazane dla dzieci, mężczyzn w przebiegu zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego] oraz probiotyki doustne ginekologiczne, które wywierają podwójne korzystne działania tj. odbudowują zarówno środowisko mikrobiologiczne jelita jak i układu moczowo-płciowego. Specjalnie dedykowane kobiecej fizjologii bakterie probiotyczne Lactobacillus znajdują się tylko w sprawdzonych doustnych probiotykach ginekologicznych (takich jak LaciBios femina), czyli preparatach zawierających żywe i aktywne bakterie probiotyczne, o naukowo potwierdzonym działaniu i skuteczności, które podane w odpowiedniej ilości wywierają efekt prozdrowotny na organizm gospodarza.
Probiotyczne szczepy bakterii, ale tylko te o udowodnionym naukowo działaniu i skuteczności, w znacznym stopniu przyczyniają się do zachowania zdrowia intymnego ze względu na brak skutków ubocznych i łatwość aplikowania. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie preparaty możemy nazwać probiotykami. Niektóre z nich zawierają co prawda szczepy bakterii, jednak nie są to bakterie probiotyczne, których skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Są to najczęściej preparaty starszej generacji, stanowiące starą formę profilaktyki – nie zawsze sprawdzoną i zweryfikowaną.
Wiedza na wagę złota
Zdrowie intymne każdej z nas, niezależnie od okoliczności powinno zawsze być kwestią priorytetową w naszym życiu. Choć może się wydawać, że drobne infekcje miejsc intymnych to nic poważnego, leczone nieodpowiednio mogą doprowadzić do dużo bardziej poważniejszych w skutkach chorób. Niezbędna jest zatem rzetelna i fachowa informacja, ciągła edukacja kobiet oraz podnoszenie ich świadomości w zakresie dbania o własne ciało i zdrowie intymne. W tym celu został stworzony specjalny portal internetowy www.zdrowieintymne.pl, który między innymi ma pomóc w prawidłowym radzeniu sobie z objawami infekcji pochwy. Na stronach portalu można znaleźć wszelkie informacje poświęcone kobiecym dolegliwościom, dowiedzieć się skąd biorą się zakażenia układu płciowego, poznać kodeks zdrowia intymnego, jak również znaleźć szereg artykułów i wywiadów z lekarzami specjalistami.
Zdrowie na co dzień
Zdrowie to uniwersalna wartość. Niezależnie od tego, czy jesteśmy młodym kobietami czy cieszymy się siłą wieku – zdrowie jest najważniejsze, także to intymne. Jako nowoczesne i świadome kobiety, mamy obowiązek dbać o siebie, a szczególną uwagę zwrócić na profilaktykę zdrowia intymnego, wyrażoną między innymi przez świadome włączenie do swojej diety doustnych probiotyków ginekologicznych. Pamiętajmy, że „zdrowie mamy tylko jedno, a jego smak poznajemy wtedy, kiedy je tracimy”. Zróbmy zatem wszystko, co można, aby cieszyć się zdrowiem w pełni i nie tylko od święta! A zrobić można wiele i to w prosty, skuteczny i komfortowy sposób. Nasze zdrowie jest w naszych rękach…